Σημαντικό "διπλό" για τη Φιλοθέη στην Ανέζα

Σημαντική νίκη πέτυχε στην έδρα της Ανέζας η Φιλοθέη, με 1-2, μένοντας ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας.

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Φιλοθέη στο κυνήγι της τέταρτης θέσης στην έδρα της μαχητικής Ανέζας. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, το γεγονός πως και τα τρία γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο 20λεπτο. Στην πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους στο 5', σουτ του Γιαννούλη έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία του Τσαμπά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ, όταν η μπάλα έπειτα από γύρισμα του Παππά πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασίου για το 1-0 στο 11ο λεπτό. Στο 16' η Φιλοθέη έφερε το ματς στα ίσα όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη ο Καλεύρας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και σκόραρε με κεφαλιά αφού η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 18 έγινε το 1-2, όταν μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και σπάσιμο της μπάλας από πλάγια του Βασιλάκου, από το ύψος της μικρής περιοχής ο Κατσιγιάννης σκόραρε με πλασέ. Στο 33' οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία όταν έπειτα από σέντρα του Μποχώτη, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και ο Τσαμπάς με δυσκολία καθώς και τη βοήθεια του δοκαριού, έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 55' όταν με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Παπαγεωργίου βρήκε τον Ρούμπο που τσίμπησε τη μπάλα όμως αυτή προσέκρουσε στο δοκάρι, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης επιχείρησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή που έφυγε λίγο εκτός στόχου. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, απείλησαν δις με τον Βασιλάκο, αρχικά στο 66' όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Τσαμπάς εξουδετέρωσε το πλασέ που επιχείρησε και έπειτα στο 75', όταν μετά από εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Γιαννούλη, ο Βασιλάκος από θέση τετ α τετ νικήθηκε από τον πολύ καλό σήμερα Τσαμπά για δεύτερη φορά. Ωστόσο, η Ανέζα δεν κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε, και η φιλοξενούμενοι έφυγαν με το σημαντικό "διπλό".

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Παπαδημητρίου Δονάτος – Στούπας Παύλος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Μυτικιώτης, Ρούμπος, Ντούλας (46’ Παππάς Φ.), Μπαλάγκας, Ζώης (83’ Νίκου), Μητσαράς, Σιώζος, Τσαμπάς Π. Κοτρότσιος, Παππάς (31’ Παπαγεωργίου)

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς-Καυκιάς) : Αθανασίου (19’ Κατσαντούλας), Μποχώτης, Ζώης, Μπασιάκος, Διαμάντης, Γιαννούλης Σπ.,  Βασιλάκος (90’ Παπαθανασίου), Καραγιάννης, Κατσιγάννης, Καλεύρας (83’ Σερέτης), Γιαννούλης Δ.