Σημαντική νίκη του Δία επί της Φιλοθέης

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Δίας, πιθανότατα εξασφαλίζοντας την παραμονή του στην κατηγορία, μετά τη νίκη του επί της Φιλοθέης με 2-0.

Σε ένα από τα ενδιαφέροντα ματς της χτεσινής μέρας, ο Δίας Κωστακιών, επιβλήθηκε της Φιλοθέης, και απομακρύνθηκε έξι βαθμούς από τη ζώνη των play-outs, πιθανότατα εξασφαλίζοντας την παρουσία του στην Α' κατηγορία, και για την επόμενη σεζόν. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν μόλις 1 βαθμό πάνω από την Προοδευτική, και ελπίζουν να παραμείνουν πάνω από αυτή μέχρι το τέλος για να διεκδικήσουν την παραμονή τους στα μπαράζ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ματς ήταν μοιρασμένο, με τις φάσεις που έκριναν το ματς να έρχονται στο δεύτερο μέρος, και το Μούστο στο 54ο λεπτό, αφού νωρίτερα είχε προειδοποιήσει με σουτ στο δοκάρι, να ανοίγει το σκορ, μετά από κακή απομάκρυνση των αμυντικών. Ο Δίας είχε ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, με κύριο εκφραστή τον Μπολιεράκη, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ και η Φιλοθέη απείλησε, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό, όταν ο Γιάννενας με πλασέ μέσα από την περιοχή, τελείωσε το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, για την ομάδα του.

Διαιτητής : Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Κώστας (74' Ματσούκας), Παπαστάθης, Τσιώλης, Σίμος, Στέργιος, Μούστο, Χίσο (52' Ζαφείρης), Γιάννενας, Μίκροβας, Μπολιεράκης (84' Παππάς)

ΑΟ Φιλοθέης (Παλιάτσος) : Γιαννούλης Δ. (74' Δρόσος), Ζώης Θ., Μποχώτης, Ευθυμίου, Καραχάλιος, Γιαννούλης Σ., Τσιρογιάννης, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης (65' Δήμος), Ζώης Δ. (85' Μεγαδούκας), Τσώλας (46' Τασούλας)