Σημαντική νίκη για τους Φιλέλληνες απέναντι στη Φιλοθέη

Μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη τους για την παραμονή στην κατηγορία, πήραν σήμερα οι Φιλέλληνες Πέτα απέναντι στον ΑΟ Φιλοθέης, τον οποίον έπιασαν στην βαθμολογία.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη σήμερα στο Πέτα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν από κόρνερ του Καραγιάννη, ο Δ. Γιαννούλης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, με τον μεσοεπιθετικό της Φιλοθέης στο ημίωρο να τραυματίζεται και να αποχωρεί, με τις ευχές όλων μας για περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα. Οι Φιλέλληνες που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν ένα σουτ του Δ. Κώτση που απέκρουσε ο Κατσαντούλας, άνοιξαν στο σκορ στο 35ο λεπτό, όταν ο Α. Κώτσης μετά από ωραία προσπάθεια έσπασε στον Τάγκα που με σουτ έκανε το 1-0. Οι παίχτες της Φιλοθέης προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και είχαν ένα σουτ με τον Καραγιάννη, το οποίο μπλόκαρε ο Σιαπάτης, ενώ άουτ κατέληξαν τα σουτ των Ευθυμίου και Κατσιγιάννη. Οι γηπεδούχοι στο 42' έφτασαν κοντά στο 2-0, με τον Δ. Κώτση από θέση τετ-α-τετ να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους Φιλέλληνες τελικά να φτάνουν σε δεύτερο τέρμα στο 65ο λεπτό, όταν μετά από ωραίο συνδυασμό και σουτ του Λευτέρη Σφήκα (γιος του προπονητή και με την ελπίδα να μοιάσει στον πατέρα του) έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κατσαντούλα. Ο ΑΟΦ κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 78ο λεπτό, με τον Καραγιάννη να εκτελεί φάουλ και τον Βασίλη Κατσιγιάννη με κεφαλιά να κάνει το 2-1. Η ομάδα της Φιλοθέης πίεσε στα υπολειπόμενα λεπτά για την ισοφάριση, όμως τα στημένα που κέρδισε πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ από την αλλη πλευρά οι Φιλέλληνες είδαν τον Δ. Κώτση να νικιέται από τερματοφύλακα σε νέο τετ-α-τετ.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Σιαπάτης, Ξανθός, Χριστοδούλου, Σταμάτης, Γεωργής, Κώτσης Α. (90' Θεοχάρης), Τσέτσος, Σφήκας, Κώτσης Δ. Τσάκαλος (88' Γούλας), Τάγκας (86' Κώστας)

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Κατσαντούλας, Τσιάπαλης (66' Σιαπέρας), Κατσιγιάννης Β., Κύρκος, Ευθυμίου Α., Πουλιάνος, Γκότσε, Καραγιάννης, Τσώλης, Γιαννούλης Δ. (30' λ.τρ. Βασιλείου), Κατσιγιάννης Σ.