Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό, 1-0 τον ΠΑΣ στον Καλόβατο

Ο Ολυμπιακός Καλοβάτου επικράτησε 1-0 εντός έδρας του ΠΑΣ Ανέζα, σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας και απομακρύνθηκε από τη ζώνη των play-out.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 8ο λεπτό, όταν έπειτα από απομάκρυνση των αμυντικών, ο Τόλης με κεφαλιά βρήκε τον Νίκαρη μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ στην κίνηση που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 19ο λεπτό, όταν ο Παπαγεωργίου με ωραία διαγώνια μπαλιά βρήκε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας από τον Παναγροτικό, Γιώργο Ρώσσιο, μέσα στην περιοχή, ο οποίος από πλάγια θέση σούταρε λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Θεμελής βρήκε με όμορφη σέντρα τον Αχιλλέα Κωλέτσο στο δεύτερο δοκάρι, όμως το πλασέ του μπλόκαρε εύκολα στην κλειστή του γωνία ο Μιχάλης Τσαμπάς. Στο 23' από κακή εκτέλεση φάουλ, ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Νίκαρης μέσα από την περιοχή γύρισε παράλληλα, ο Θεμελής δεν μπόρεσε να βρει σωστά τη μπάλα, η οποία έφτασε στον επερχόμενο Αχιλλέα Κωλέτσο που πλάσαρε, με τον Ρούμπο στη συνέχεια να σώζει την ομάδα του, καθώς έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή του τέρματος. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζώρας με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Κωλέτσο, ο οποίος πάτησε περιοχή, πάσαρε στον Νίκαρη, με τον Τσαμπά με σωτήρια επέμβαση να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Οι γηπεδούχοι που ήταν πιο επικίνδυνοι, είχαν ακόμα στο α' μέρος δύο κεφαλιές με τους Τζώρα και Κωλέτσο που δεν ανησύχησαν όμως τον Τσαμπά.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Καλοβάτου βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 52ο λεπτό, με τον Θεμελή να εκτελεί κόρνερ και τον Γεωργατσέλο (φωτο) μέσα από έναν όμιλο παικτών να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι που είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΣ που στο σημερινό παιχνίδι είχε αρκετές απουσίες και καθόλου αλλαγές στον πάγκο, έχασαν ευκαιρίες να κλειδώσουν το τρίποντο της νίκης με τους Ράμα, Νίκαρη και Τόλη. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Ανέζας προσπάθησε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως στο 82', η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σιόζου χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού, με τον Σάλλα να ελέγχει, ενώ στο 94ο λεπτό, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε το απευθείας φάουλ του Ρούμπου.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Καραγιάννης Θοδωρής - Παπανίκος Βαγγέλης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.): Σάλλας, Τζίμας, Τζώρας, Γεωργατσέλος, Σμύρης (90' Θεμελής Γ.), Τόλης, Παύλου (80' Κωλέτσος Π.), Κιούρα, Νίκαρης (87' Καπέλος), Θεμελής Π. (67' Ράμα Α.), Κωλέτσος Α.

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς): Τσαμπάς Μ., Χουλιάρας, Κοτρότσιος, Ρούμπος, Ρώσσος, Στεργίου, Ρώσσιος Ε., Σιόζος, Ρώσσιος Γ., Παπαγεωργίου, Παπανδρέου