Σημαντική νίκη για τον Αχιλλέα κόντρα στα Τζουμέρκα

Σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο τέταρτο, χάρη σε δύο γκολ, το Νεοχώρι επικράτησε των Τζουμέρκων με 2-1.

Σημαντική νίκη πήρε στην έδρα του ο Αχιλλέας, κόντρα στον ΑΟΚ Τζουμέρκων, παραμένοντας σε τροχιά ανόδου, σε αντίθεση με τους "ορεινούς" που μετά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα, η συνέχεια δεν είναι ανάλογη. Μόλις στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κωσταδήμα, για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, χάρη σε σουτ του Πάνου, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με το 2-0 να τους δίνει σαφές προβάδισμα ενόψει της συνέχειας του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, με τον Αχιλλέα να έχει δοκάρι με τον Κωσταδήμα, καθώς και 2-3 τετ α τετ, ενώ από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό φάουλ του Στύλιου, και μια πολύ καλή στιγμή με το Νίκο Διονύση που από κοντά πλάσαρε άστοχα. Τελικά, το μόνο που κατάφερε να κάνει η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν να μειώσει στο 58ο λεπτό, με κεφαλιά του Στύλιου, για το 2-1, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι άλλο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Διαιτητής : Παπαμιχαήλ Αποστόλης  Βοηθοί : Γκόκα Κατερίνα - Λάμπρου Χάρης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Σιαπέρας, Κολιογιάννης (78' Γκυζέλης), Πάνος, Τολιάκης, Κουντούρης, Πλακιάς (71' Δήμος), Στόγια, Κολιός, Σπύρου, Κωσταδήμας, Δήμου (84' Νάσο)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Μαργώνης) : Καραμπούλας, Τσιάπαλης, Χάρος, Κωνσταντινίδης, Μακρής, Στύλιος, Κατσάνος Γ., Διονύσης Ν., Σπανός (77' Βαρούχος), Διονύσης Γ., Κατσάνος Κ.