Σημαντική νίκη για Δία, 2-1 την Προοδευτική

Με ένα σημαντικό τρίποντο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τη νέα χρονιά ο Δίας επικρατώντας με 2-1 της Προοδευτικής, που υποχώρησε ξανά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η σημερινή αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣΑ στις Κεραμάτες, που παρά την ακαταλληλότητα του για να παιχτεί ποδόσφαιρο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν και τελικά διεξήχθη ένα ωραίο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες να αναφέρουμε σε αυτό το σημείο ότι ενισχύθηκαν στην κορυφή της επίθεσης, καθώς εκτός από τους φιλοξενούμενους που όπως σας ενημερώσαμε νωρίτερα σήμερα απέκτησαν τον Πάνο Δήμο από τον ΑΟ Κλειδίου, και οι γηπεδούχοι προχώρησαν στην απόκτηση του έμπειρου σέντερ φορ Δημήτρη Γιάννενα από τη Δόξα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με ένα σουτ του Μούστο που πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο εικοσάλεπτο και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χύσο, ο Γιάννενας με κεφαλιά ανάγκασε τον Ρεσίτη σε απόκρουση. Πέντε λεπτά αργότερα από κόρνερ του Μίκροβα, ο Γιάννενας πήρε νέα κεφαλιά, η οποία έξυσε το δοκάρι της Γραμμενίτσας. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 37', όταν ο Πάνος Δήμος σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Γκουσάιλα που για καλή του τύχη κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο β' ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 56ο λεπτό, με τον Μούστο να βρίσκει τον Μίκροβα και αυτός να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεση απάντηση τέσσερα λεπτά αργότερα, με προσωπικό γκολ του νεοαποκτηθέν Πάνου Δήμου, ο οποίος αφού απέφυγε δύο παίκτες σούταρε στη γωνία για το 1-1. Ο Δίας προσπάθησε στη συνέχεια να πάρει ξανά το προβάδισμα στο σκορ, όμως στο 71' ο Μίκροβας έπειτα από ατομική προσπάθεια και αφού απέφυγε 2-3 αντιπάλους, δεν κατάφερε να νικήσει και τον Ρεσίτη που σταμάτησε το πλασέ του. Η Προοδευτική απείλησε με την ανατροπή στο 77', όταν ο Δήμος έβγαλε στην περιοχή τον Παππά, όμως το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της νίκης στο 82ο λεπτό, με τον Γιάννενα έξω από την περιοχή να στοπάρει και με γυριστό σουτ να πετυχαίνει το 2-1, σκοράροντας και αυτός στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα. Ο Δίας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χύσο για καθυστέρηση.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Καραγιάννης Θοδωρής - Παπανίκος Βαγγέλης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσάιλα, Ζαφείρης (46' Τσιτώνης), Τσιώλης, Κώστας, Μπούκας, Παπαστάθης, Στέργιος, Χύσο, Μούστο, Μίκροβας, Γιάννενας (86' Βασιλάκης)

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καραντζάς): Ρεσίτης, Φώτης, Νάτσιος, Καυκιάς, Παππάς Θ., Τσόλης, Νάσης (78' Βούλγαρης), Κάτσινος (86' Ψεύτης), Παππάς Φ. (81' Πανέτας Α.), Μπιθυκούκης, Δήμος