Σεφτέ στους βαθμούς οι Φιλέλληνες

Με 1-0 επικράτησαν του Δία, οι Φιλέλληνες, εντός έδρας, για την 3η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ.

Μπορεί μέχρι το σημερινό ματς, οι Φιλέλληνες να μην είχαν παρουσιάσει την καλύτερη εικόνα, όμως στο σημερινό ματς, και έχοντας ως αντίπαλο το Δία, που για ακόμα μια φορά έπαιξε χωρίς σκοπιμότητες, κατάφεραν να επικρατήσουν σε ένα ωραίο παιχνίδι, με 1-0. Στο 14ο λεπτό, ο Τάγκας δεν κατάφερε να βρει την μπάλα από καλή θέση, ενώ στο 21ο λεπτό, ο Μίκροβας σούταρε άστοχα για το Δία. Στο 28ο λεπτό, ο Γεώργος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, για να έρθει στο 35ο λεπτό, το γκολ που έκρινε το ματς υπέρ του Πέτα, με τον Κώτση να κερδίζει πέναλτι, και το Βάσιο να το μετατρέπει σε γκολ, για το 1-0. Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι κράτησαν το παιχνίδι στο χώρο του κέντρου, πηγαίνοντας προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Δίας μπήκε δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως στο 54ο λεπτό, ο Γεώργος σημάδεψε το δοκάρι. Το Πέτα, όσο περνούσε ο χρόνος έβρισκε περισσότερο χώρο, για να κάνει ένα γκολ και να κλειδώσει το ματς. Στο 72ο λεπτό, ο Κώτσης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως νικήθηκε από τον Γκουσάιλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Σφήκα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 83ο λεπτό, ο Βασιλάκης νικήθηκε από το Σιαπάτη, με την τελευταία φάση του παιχνιδιού, να είναι ακόμη μια προσπάθεια του Σφήκα, αυτή τη φορά με κεφαλιά, που όμως δεν άλλαξε το τελικό 1-0, με το Πέτα να παίρνει τους πρώτους του βαθμούς στο Πρωτάθλημα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Δημητρόπουλος Γιάννης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης Ορ., Ξανθός (30' Μακρής), Γούλας, Μπίζας, Σταμάτης, Γεωργής, Ροβίνας, Σφήκας, Τάγκας (73' Ζιώρης), Βάσιος (79' Τσέτσος), Κώτσης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Σίμος Ν., Παραλίκας (64' Δοσούλας), Κανελλόπουλος, Σίμος Χ., Στέργιος, Γεώργος, Παπαστάθης, Πετανίτης (46' Καϋμενάκης), Μίκροβας, Κόξιας (80' Βασιλάκης)