«Σεφτέ» στις νίκες για Αία, Δόξα και ΒΑΟ

Ρεπορτάζ από τα παιχνίδια των αρτινών ομάδων για τη 2η αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. - Α.Σ. ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ   54-63

Σπουδαία νίκη στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού πέτυχε ο Αίας. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 25-19, όμως στο β' μέρος η αρτινή ομάδα βελτίωσε τα ποσοστά ευστοχίας της και πέρασε μπροστά στο σκορ. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με τον Αία να κερδίζει κατά κράτος σε αυτό το σημείο τον Παναιτωλικό, με σκορ 15-6. Πρώτοι σκόρερ για τον Αία οι Γκολομάζος και Παπαμιχαήλ με 12 πόντους, ενώ 10 με δύο τρίποντα είχε ο Γάκης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 25-19, 34-35, 48-48, 54-63 (παρ.)

Παναιτωλικός (Σταυροθανάσης): Θεράπος, Πάρδος 2, Πιστιόλης 9, Ραγκαβής 2, Αρκούδας, Τασιούλης Γ. 7(1), Τασιούλης Χ. 10(1), Καλλιακμάνης, Λανόπουλος 17(1), Μαυρομάτης, Καραπάνος 7(1)

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Ζαγαλίκης 3(1), Γκολομάζος 12, Φορτοτήρας 9(3), Σμύρης 7, Τάτσης, Τσιμούρας, Τσαμπάς 6, Ζαβερδινός, Ρόβας, Γάκης 10(2), Παπαμιχαήλ 12, Ζήκος 4

Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ   69-50

Πρώτη νίκη για τη Δόξα επί του Πήγασου Προοδευτικής Αγρινίου στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Η Δόξα όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοση της, με τη διαφορά να φτάνει στο +20 στο ημίχρονο (40-20). Στο β' ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 27 πόντους, όμως η φυσιολογική χαλάρωση στα τελευταία λεπτά έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αγρινίου να μαζέψει τη διαφορά στο τελικό 69-50. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Δόξας ο Αναγνώστου με 22 πόντους!

Δεκάλεπτα: 19-8, 40-20, 69-50

Δόξα (Κιφοκέρης): Τσώλης, Τσακαλώτος, Γκανιάτσας 2, Λιαροκάπης 12(1), Μάνθας 9, Βάσιος 4, Πετρέκας 4(1), Τσίτσικας 4, Κολώνας, Γείτονας 12, Αναγνώστου 22(1)

Πήγασος-Προοδευτική Αγρινίου (Ζαρκάδας): Αραχωβίτης 8(1), Διαμάντης 11(1), Καλαμπαλίκης 7, Μολώνης 3, Τσούφης, Φραγγελάκης 3(1), Γκρίζης 1, Ζαρκάδας, Μουρκούσης 2, Ζαμπάρας 15, Τσουκαλάς

Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ   68-66

Ιστορική μέρα για την ομάδα του ΒΑΟ η χθεσινή, καθώς στον τρίτο χρόνο λειτουργίας της, έχοντας ανέβει ισάριθμες κατηγορίες με βασικό κορμό παιδιά της ακαδημίας της, έκανε την πρώτη της νίκη στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, κερδίζοντας την ομάδα του Καναλακίου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η αρτινή ομάδα αν και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο πίσω σκορ, με ένα επιμέρους σκορ 21-13, έφτασε σε μία ιστορική νίκη απέναντι στην ομάδα του Καναλακίου. Για τον ΒΑΟ ξεχώρισε με την απόδοση του ο Λουκάς (φωτο) που πέτυχε 24 πόντους!

Δεκάλεπτα: 20-20, 29-33, 47-52 ,68-66

ΒΑΟ (Ασπρούδης): Φωτάκης 2, Χριστογιάννης 8(1), Ζήρας, Ρίζος, Μακρής, Σιβέρης, Πετανίτης 10, Κέφης Δ.12(1), Σιαπλαούρας 8, Λουκάς 24, Κέφης Α. 4

ΑΕ Καναλακίου (Τζομάκας): Ιωάννου 27(5), Κιτσάκης, Τσουμάνης 2, Σταύρου, Πολύζος, Γεωργίου 1, Γείτονας 31(3), Σουμπασάι, Ευθυμίου 2, Κολιούσης 3, Τάτσης

Κ.Α.Ε. ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ - Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ   66-38

Ο Πύρρος έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και τελικά γνώρισε μία βαριά ήττα από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας. Ο μοναδικός παίκτης της αρτινής ομάδας που κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κωσταπαππάς με 10.

Δεκάλεπτα: 18-11, 33-18, 51-23, 66-38

Πρωτέας (Μπέζας): Χρήστου Κ 6, Βαζούκης Γ 6, Μητσιώνης Κ 12, Κάτσης Η, Τσούπης Ν, Μπέζας Κ 2, Σωτηρίου Ε 5, Μπάμπος Κ 11(1), Λάγκαρης Σ 12(3), Αδαμίδης Χ, Δρίκος Α 4, Αθανασίου Κ 7

Πύρρος (Κωσταπαππάς): Σπύρου Π 8 (2), Μπαρκλέσης Γ, Πέτσας Π, Λάμπρου Σ 2, Κλαφούνης Φ 6, Κωσταπαππάς Κ 10, Αναγνώστου Γ, Μουκάι Ν 2, Σκαμαντζούρας Γ 3, Ασσι Γ, Δημητρίου Γ 7

Φωτορεπορτάζ από την ιστορική νίκη του ΒΑΟ ΕΔΩ.