Σαρωτικός ο Ερμής κόντρα στον Καλόβατο

Με το ευρύ 5-0 επικράτησε του Ολυμπιακού Καλοβάτου ο Ερμής Κεραματών.

Συγκάτοικος της Αναγέννηση στη δεύτερη θέση παρέμεινε ο Ερμής Κεραματών, συντρίβοντας στο σημερινό παιχνίδι τον Ολυμπιακό Καλοβάτου με 5-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και απείλησαν στο 5ο λεπτό με το Λεκάνη να σουτάρει άουτ. Στο 12ο λεπτό, ήρθε το 1-0, όταν ο Χριστόφορος Δήμος πλάσαρε το Θεμελή στην έξοδό του στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Οι νικητές συνέχισαν να ψάχνουν νέο γκολ, και το βρήκαν οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Δήμος, βρήκε κάθετα το Στασινό, που απέναντι από το Θεμελή, πλάσαρε για το 2-0. Στο 35ο λεπτό, γύρισμα του Αλ. Δήμου στο δεύτερο δοκάρι βρήκε στο Σιαπάτη που νικήθηκε όμως από το Θεμελή, για να απειλήσουν με μείωση του σκορ οι φιλοξενούμενοι στο 40', όταν σε ασυνεννοησία της άμυνας του Ερμή, η μπάλα έφτασε στον Ντόκορο στο σημείο του πέναλτι, που πλάσαρε όμως άστοχα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν σε τρία ακόμη γκολ, ενώ είχαν και δύο δοκάρια. Στο 55ο λεπτό, ο Σιαπέρας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Το 4-0 ήρθε στο 70ο λεπτό, με το Σιαπάτη να πλασάρει πάνω από το Θεμελή, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Λεκάνης με προσωπική ενέργεια και σουτ, σημάδεψε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι στο 80', αυτή τη φορά με το Δήμο, να φεύγει στο τετ α τετ, όμως να μη σημαδεύει άψογα, για να διαμορφώσει το τελικό 5-0, στο 83' και πάλι ο Σιαπέρας, με νέο σουτ, που αυτή τη φορά κόντραρε και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Γεωργούλας Βαλάντης

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Σεϊμένης Στ., Θεμελής (60' Χαϊντάρι), Δήμος, Σιαπέρας, Πανέτας, Τσώλης, Στασινός (75' Ζήσης), Μήτσιος (57' Κατέρος), Σιαπάτης Σ. (86' Σιαπάτης Χ.), Δήμος Χρ., Λεκάνης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας) : Θεμελής Κ., Παπακώστας, Ρώσσιος, Σμύρης, Τζιανούμης, Θεμελής Γ., Τσίνγκο (6' λ.τρ. Κουτρουμάνος - 84' Σφήκας), Τόλης, Ράμα Γ. (23' Ντόκορος - 63' Κωλέτσος), Σαλτογιάννης, Ζαγγανάς