Σαρωτική η ΑΕ Σελλάδων, κόντρα στο Πέτα

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕ Σελλάδων, συντρίβοντας τους Φιλέλληνες Πέτα, με 0-7.

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους στο σημερινό ματς, δεν άφησαν οι νεαροί παίκτες των Σελλάδων, που με ένα εκρηκτικό πρώτο μέρος, στο οποίο σημείωσαν 6 τέρματα, έφτασαν στο εμφατικό 0-7 επί των Φιλελλήνων Πέτα και πλησιάσαν εκ νέου σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Β' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Λάκκας κέρδισε πέναλτι, το οποίο και μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά, γράφοντας το 0-2. Στο πρώτο τέταρτο, οι παίκτες του Αποστόλη Χρήστου είχαν καθαρίσει το παιχνίδι, με τον Κολοβό στο 14ο λεπτό, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, να γράφει το 0-3 και ένα λεπτό αργότερα,τον Γκίκα να κάνει την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα, για το 0-4. Οι Σελλάδες είχαν σημαντική στιγμή, για πέμπτο γκολ, όμως η προσπάθεια του Βίτσιου σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Παπαγεωργίου, που έγραψε με ωραίο μακρινό φάουλ το 0-5 στο 36ο λεπτό, ενώ στο 39', ο ίδιος παίκτης έσπασε το οφσάιντ και πλάσαρε τον Πεπώνη, γράφοντας το 0-6. Λίγο νωρίτερα, ο Σφήκας είχε μια καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όμως η εκτέλεση φάουλ του σταμάτησε στο δοκάρι μετά από επαφή του Μακρή.

Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το Πέτα να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση και να παρουσιάσει μια πιο ανταγωνιστική εικόνα, με το σκορ του πρώτου μέρους ωστόσο, να βαραίνει αναμενόμενα τα πόδια των παικτών του που δεν μπόρεσαν τις φάσεις που δημιούργησαν να τις κάνουν γκολ. Το τελικό 0-7 διαμόρφωσε για τις Σελλάδες, ο Λάκκας κλείνοντας το χατ-τρικ του όταν έσπασε το οφσάιντ και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Πεπώνη στο 67ο λεπτό. Το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι να αλλάξει, με τις Σελλάδες να πιάνουν εξαιρετική απόδοση, και τους Φιλέλληνες να πραγματοποιούν μια εμφάνιση που σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν το συντομότερο.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Τσιώρη Ιωάννα

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κώτσης Α., Ξάνθος, Ευθυμίου Β. (46' Ευθυμίου Η.), Γεωργής, Ζαχαρος (46' Γούλας), Κώτσης Δ., Σφήκας, Τάγκας (72' Λάλος), Μακρής (72' Παπασπύρου), Φιλίππου (72' Κώστας)

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Μακρής, Σιαφάκας, Μπουζάνης, Κατσάνος (68' Πεταλάς), Ντάλας, Ντούλας (72' Καλύβας), Παπαγεωργίου (56' Λαχανάς), Λάκκας, Γκίκας (68' Παπαδημητρίου), Κολοβός (72' Μπέκας), Βίτσιος