Σαφώς βελτιωμένος ο Καραϊσκάκης, 2-2 στην Κρήτη

Όντας σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο ματς, ο Καραϊσκάκης, έμεινε στο 2-2 με την Ιεράπετρα, ενώ θα μπορούσε να έχει φύγει και με το "διπλό".

Άλλη ομάδα στο σημερινό ματς, στην Κρήτη, κόντρα στην Ιεράπετρα, ο Καραϊσκάκης, σε σχέση με την πρεμιέρα, θύμισε ομάδα που μπορεί να σταθεί στην κατηγορία, και σίγουρα παίρνοντας παιχνίδια, και με την ενίσχυση που αναμένεται, καθώς και την επιστροφή των απόντων του, μπορεί να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του Πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι στο πρώτα λεπτά είχαν μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Σοϊλεμέζογλου, και ο Καραϊσκάκης, στο 9ο λεπτό, στην πρώτη του φάση στο ματς, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, με το Δεινόπαπα, με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ, στην κίνηση, μετά από ασίστ του Δούμτσιου, να νικά τον Παπαδόπουλο, για το 0-1. Μετά το γκολ, η αρτινή ομάδα ανέβασε την ψυχολογία της, πατώντας στην περιοχή, της Ιεράπετρας, που έμοιαζε μουδιασμένη μετά το γκολ που δέχτηκε, χωρίς όμως να βγάλει κάποια καθαρή φάση. Οι γηπεδούχοι χωρίς να φτιάξουν ευκαιρία, κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς, στο 30ο λεπτό, όταν ο Δούμτσιος ανέτρεψε τον Γκίνη στην περιοχή, μετά από στημένη μπάλα, με τον Κόστα από την άσπρη βούλα να γράφει το 1-1. Ο Καραϊσκάκης αντέδρασε άμεσα, με το Δούμτσιο να παίρνει τη ρεβάνς, στο 36ο λεπτό, και με ωραίο γυριστό σουτ να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, με 1-2. Η χαρά του Καραϊσκάκη δεν κράτησε πολύ, αφού ο ΟΦΙ έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση, στο 41ο λεπτό, όταν σε νέα στημένη φάση, και συγκεκριμένα κόρνερ του Λεμονή, ο Σμίλτος πήρε την πρώτη κεφαλιά, και ο Γκίνη δε δυσκολεύτηκε στο δεύτερο δοκάρι να προωθήσει την μπάλα τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 2-2

Στο δεύτερο μέρος, η κατοχή ήταν μοιρασμένη για τις δύο ομάδες, με τον Καραϊσκάκη όμως να είναι αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, με κύριο εκφραστή των επιθετικών του ενεργειών, το Δούμτσιο. Στο 57ο λεπτό, ο φορ του Καραϊσκάκη βρέθηκε σε καλή θέση στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Παπαδόπουλος το νίκησε, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Δούμτσιος και πάλι, σούταρε από αριστερά μέσα στην περιοχή, όμως ο κίπερ του ΟΦΙ του αρνήθηκε εκ νέου του γκολ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε μία και μόνο φάση την εστία της αρτινής ομάδας, στην επανάληψη, στο 64ο λεπτό, με το Σοϊλεμέζογλου όμως να αντιδρά σωστά στο διαγώνιο σουτ του Γκίνη. Ο Καραϊσκάκης ήταν πολύ επικίνδυνος στην αντεπίθεση, και πάταγε στην περιοχή της Ιεράπετρας συχνά, αγγίζοντας μάλιστα το γκολ, στο 79ο λεπτό, όταν ο Δούμτσιος και πάλι έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, το σουτ του άλλαξε πορεία στο Μαουσέρο, και έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Το τελευταίο δεκάλεπτο, κύλησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης, χωρίς όμως αποτέλεσμα, μένοντας έτσι στο 2-2, όπως αυτό διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος. Η αρτινή ομάδα, την Κυριακή υποδέχεται τα Χανιά, σε ένα ματς, που αν θέλει να εξαργυρώσει τη σημερινή καλή εμφάνιση και εκτός έδρας ισοπαλία, πρέπει να κυνηγήσει να το πάρει.

Γκολ : Δεινόπαπας 9', Δούμτσιος 36' / Κόστα 30', Γκίνη 41'

Κίτρινες : Φουάσης, Γκίνη, Καψάλης / Νταλακούρας, Γαλεάδης, Φαν Ίπερεν, Τάμπας, Παπανίκου, Δερμιτζάκης, Σοϊλεμέζογλου

Διαιτητής : Δραγάτης (Αν. Αττικής)  Βοηθοί : Καραθανάσης (Αν. Αττικής) - Κάλλης (Αν. Αττικής)  4ος : Κρασαγάκης (Ηρακλείου)  Παρατηρητής : Μοιραδωράκης (Πειραιά)

ΟΦ Ιεράπετρας (Παπαματθαιάκης) : Παπαδόπουλος, Πριόνας (62' Καψάλης), Μαουσέρο, Ζήσης (46' Καπίας), Φουάσης (46' Αρναούτογλου), Σμίλτος, Κόστα (74' Γκούφα), Λεμονής, Κούστα, Γκίνη, Μπαράτα (62' Βογιατζής)

Καραϊσκάκης (Αργυρίου) : Σοϊλεμέζογλου, Παπανίκου, Τάμπας, Φαν Ίπερεν, Λόβριτς, Γιαννιώτης, Γαλεάδης (55' Μαραθωνίτης), Νταλακούρας (83' Χατζηδίμπας), Δούμτσιος, Δεινόπαπας (68' Λουίς Φελίπε), Δερμιτζάκης (83' Κορέλας)