Πρώτη νίκη για την Ολυμπιάδα, 3-2 τον ΑΟΦ στην Αγ. Παρασκευή

Την πρώτη της φετινή νίκη πέτυχε το πρωί της Κυριακής η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής επί του ΑΟ Φιλιππιάδας, που έχασε δεύτερο σερί ματς στα τελευταία λεπτά.

Αν και προηγήθηκε με δύο γκολ στο ημίχρονο, η Ολυμπιάδα πήρε μία δύσκολη νίκη με 3-2 κόντρα στον ουραγό ΑΟΦ που είχε 4 δοκάρια στο ματς, χάρη σε ένα γκολ του Κατσάνου στο 85ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, όταν στο 2' ο Μπαριάμπα έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Μπάσιος έκανε το σουτ, όμως ο Σάνη απέκρουσε σωτήρια. Ο Ζιώρης για τους γηπεδούχους είχε ένα σουτ που πέρασε άουτ, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία η Φιλιππιάδα να ανοίξει το σκορ, όταν ο Παπαλέξης με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μπάσιος έστειλε τη μπάλα άουτ. Άουτ κατέληξε και η προσπάθεια του Μπαριάμπα σε φάση τετ-α-τετ, για να απαντήσει ο Νικόλαος στο 20' με σουτ που πέρασε άουτ. Η Ολυμπιάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 45ο λεπτό, μετά από ωραία ενέργεια του Δημητρίου από τα αριστερά, ο οποίος έσπασε τη μπάλα στην περιοχή για τον Ζιώρη και αυτός με σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε με δύο γκολ διαφορά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τον Ζιώρη τρία λεπτά αργότερα να σουτάρει, τον Στέφου να μην μπορεί να μπλοκάρει τη μπάλα και τον Σταμούλη να κάνει το 2-0.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΦ κατάφερε γρήγορα να μειώσει το σκορ σε 2-1, με κερδισμένο πέναλτι στο 53ο λεπτό, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαλέξης. Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Παπαλέξη, ο Μπακοδήμος με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Τελικά, το 2-2 ήρθε στο 69ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Μπάσιος κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του. Μετά την ισοφάριση οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για ένα γκολ. Ο Τσόλης για την Ολυμπιάδα είχε ένα ωραίο σουτ που απέκρουσε ο Στέφου, ενώ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικόλαου πέρασε άουτ. Η ομάδα της Φιλιππιάδας από την άλλη πλευρά είχε ακόμη δύο δοκάρια, ένα σε γυριστή κεφαλιά του Παπαλέξη και ένα από σουτ του Κωστάκου με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκών. Τελικά, το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 85ο λεπτό, όπου ο Κατσάνος με ατομική ενέργεια και με σουτ από τα πλάγια πέτυχε το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας, όμως στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Στέφου που προωθήθηκε σε εκτέλεση κόρνερ, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Αλκίνοος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης): Σάνη, Νίκας (55' Δήμος), Παπαλάμπρος, Μόγιας, Βαγγελής, Παπαγιάννης, Τσόλης, Δημητρίου (80' Παπασπύρου), Σταμούλης (55' Κατσάνος), Νικόλαος, Ζιώρης (71' Αθανασίου)

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.): Στέφου, Μπακοδήμος, Λιόντος (87' Σταμάτης), Παπαρούνης, Θάνης (46' Δήμος), Κωστάκος, Μπάσιος, Μπεζεβέγκης, Μπαριάμπα, Παπαλέξης, Τσίντζος (46' Τσονάκας)