Πρωτέας για… άνοδο, υπέταξε και τον Ζαφειράκη

Συνεχίζει την νικηφόρα πορεία του ο Πρωτέας, που επικράτησε εντός έδρας του μέχρι προχθές πρωτοπόρου Ζαφειράκη Νάουσας και μείωσε στη νίκη τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Μεγάλο παιχνίδι είχαμε χθες στο ΔΑΚ Άρτας, όπου ο Πρωτέας με μια φανταστική εμφάνιση νίκησε άνετα τον πρωτοπόρο Ζαφειράκη Νάουσας. Δύναμη, ταχύτητα και υψηλή τεχνική για τους παίκτες των Ντάλλα-Τσέλιου, οι οποίοι έδωσαν μεγάλη χαρά στους πολλούς φίλους του χάντμπολ που βρέθηκαν στις κερκίδες του Κλειστού Γυμναστηρίου. Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Πρωτέας μπήκε μπροστά στο σκορ και τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 3 γκολ διαφορά (16-13). Στην επανάληψη με κορυφαίους τους νεοαποκτηθέντες παίκτες, ο Πρωτέας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε κάποιο σημείο του αγώνα ανάγκασαν τον κόσμο να σηκωθεί όρθιος και να τους χειροκροτεί ρυθμικά. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά, με τον Πρωτέα να επικρατεί με το τελικό 35-29.

Διαιτητές: Τσάκωνας - Φωκίτης

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-8, 10-10, 14-11, 16-13 (ημχ), 18-14, 20-16, 24-18, 28-21, 32-23, 35-29

Πέναλτι: 4/7 - 5/7

Δίλεπτα: 6-8

Κόκκινη: Τλούπας , Παπαδόπουλος (55:05, επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο) / Τσαγκεράς (58:01 - τρία δίλεπτα).

Πρωτέας Άρτας (Ντάλλας - Τσέλιος): Γεωργαλής, Τσέλιος Π. 6, Κουμαραδέλης 3, Τλούπας 1, Βουρλόκας, Παπαδόπουλος 5, Τσέλιος Ν. 5, Τσούλος, Κώστας, Μπίζγκα, Χατζηβακαλέλης 6, Φώτης, Ρίζος, Πίτσιος 4, Καντσής 5

Ζαφειράκης Νάουσας: Ρώσιος, Βλάχος 4, Δεληχρήστος, Ρότζιος 4, Μπακαλιός, Καραβίτης, Τσαγκεράς, Χατζηγεωργίου 9, Βραχιολίδης 1, Μπουμπουλέντρας, Μήτσικας 3, Βάκκας 4, Πινακούδης, Διδασκάλου 4

Αποτελέσματα 11ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών (Βόρειος Όμιλος)

Απόλλων Καλαμαριάς - Φαίακας Κέρκυρας   19-22
Πρωτέας Άρτας - Ζαφειράκης Νάουσας   35-29
Αρχέλαος Κατερίνης - ΓΑΣ Κιλκίς   27-30
Αρίων Πτολεμαΐδας - Άρης Θεσσαλονίκης   40-37