Πρωταθλήτρια στη Β' ΕΠΣΑ η Ανέζα! (pics)

Ισόπαλος με 2-2 έληξε ο τελικός της Β' ΕΠΣΑ, ανάμεσα σε Ανέζα και Κομμένο, με την πρώτη να αναδεικνύεται Πρωταθλήτρια, λόγω της πρώτης θέσης που πήρε στην κανονική διάρκεια!

Έντονες συγκινήσεις προσέφερε ο τελικός της Β' ΕΠΣΑ, που διεξήχθη στο ενωσιακό γήπεδο στις Κεραμάτες, ανάμεσα στην Ανέζα και το Κομμένο, που είχαν ήδη εξασφαλίσει τα δύο εισιτήρια για άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ. Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2, με την τυπικά γηπεδούχο Ανέζα να σηκώνει το τρόπαιο του Πρωταθλητή, λόγω της πρωτιάς που είχε εξασφαλίσει στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος, παίρνοντας μεγάλη νίκη επί του Κομμένου και πάλι, την τελευταία αγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό, με αρκετές μονομαχίες, και παρά το γεγονός πως σημειώθηκαν 4 γκολ, οι φάσεις σε γενικές γραμμές, μπροστά στις δύο εστίες, ήταν λιγοστές. Πλέον, η Ανέζα μπορεί να πανηγυρίσει την κούπα του Πρωταθλητή, επιστρέφοντας στην Α' ΕΠΣΑ μετά από απουσία μόλις μίας χρονιάς, ενώ ο ΠΑΣ Κομμένου ανεβαίνει για πρώτη φορά στην Α' κατηγορία, λίγα μόλις χρόνια μετά τη δημιουργία του, με τις δύο ομάδες, πλέον, να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη νέα σεζόν, σε υψηλότερο επίπεδο αυτή τη φορά.

Στα αγωνιστικά, η τυπικά γηπεδούχος Ανέζα ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, όταν στο 18ο λεπτό, ο Ρώσσιος έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, πάτησε περιοχή, όμως ο Κόπανος έδιωξε στην κλειστή γωνία του με τα πόδια. Το Κομμένο απάντησε στη φάση της Ανέζας με γκολ, όταν στο 23ο λεπτό, οι αμυντικοί της Ανέζας έχασαν την μπάλα χαμηλά στο μισό τους, ο Κωσταδήμας έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο, με σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Τσαμπά, γράφοντας το 0-1. Στο 26ο λεπτό, σουτ του Άκη Παππά έξω από την περιοχή έφυγε αρκετά άουτ, ενώ στο 30ο λεπτό, η κεφαλιά του Κοσμά μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 33ο λεπτό, όταν ο Ρούμπος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή και με ωραίο γυριστό σουτ νίκησε τον Κόπανο, γράφοντας το 1-1. Το Κομμένο προσπάθησε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, όταν στο 38ο λεπτό, ο Κοσμάς βρήκε με ωραία πάσα τον Κωσταδήμα, που πλάσαρε από θέση τετ-α-τετ, με τον Τσαμπά να του κλείνει γρήγορα το οπτικό πεδίο και να αποσοβεί το γκολ. Στο 41ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φάκου και απομάκρυνση της άμυνας, ο Παππάς έγινε κάτοχος της μπάλας για το Κομμένο, και έπιασε δυνατό σουτ, που έφυγε όμως δίπλα από την εστία του Τσαμπά, με την τελευταία φάση του πρώτου μέρους να ανήκει στην Ανέζα στο 44ο λεπτό, όταν ο Ρώσσιος έκανε επικίνδυνη σέντρα, με τον Κόπανο όμως να πέφτει και να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στην επανάληψη, μετά από ένα στείρο πρώτο δεκάλεπτο, η Ανέζα πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για το τρόπαιο του Πρωταθλητή, όταν στο 57ο λεπτό, ο Ρούμπος μετά από κάθετη πάσα του Άκη Παππά, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο Κόπανο, γράφοντας το 2-1, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για οφσάιντ. Το Κομμένο κατάφερε να απαντήσει άμεσα στο γκολ της Ανέζας και να φέρει και πάλι το παιχνίδι σε λεπτή ισορροπία, όταν στο 62ο λεπτό, ο Δ. Νάτσιος, λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, έκλεψε την μπάλα μετά από νέο λάθος και με ωραίο σουτ από πλάγια, κρέμασε τον Τσαμπά, γράφοντας το 2-2 για την ομάδα του. Στο 71ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να εκμεταλλευτούν ακόμα ένα λάθος της Ανέζας, όταν ο Κατσούλης πίεσε και έβαλε την κόντρα σε τάκλιν του Μυτικιώτη, με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσαμπά. Παρά το γεγονός πως έμενε ακόμη αρκετός χρόνος, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλες αξιόλογες ευκαιρίες, με την Ανέζα να κρατά σφιχτά στην άμυνά της, καθώς τη βόλευε και η ισοπαλία. Δυνατές μονομαχίες, πολλά φάουλ και διαμαρτυρίες, εκατέρωθεν, δημιούργησαν στα τελευταία λεπτά το σκηνικό ενός πραγματικού τελικού που έκρινε τον Πρωταθλητή, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει την Ανέζα, να πανηγυρίζει, μετά το τελικό 2-2.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού αλλά και της απονομής, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Μέκιος Σπύρος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Τσαμπάς, Χουλιάρας Αν., Γκανάρας, Παπανίκου, Μυτικιώτης, Ρώσσιος (95' Χουλιάρας Κ.), Παναγιώτου (81' Παύλου), Σιώζος Γ. (18' λ.τρ. Σιώζος Ναπ.), Παππάς Θ. (95' Παππάς Φ.), Χουλιάρας Ν., Ρούμπος

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Ντάμας, Νάτσιος Στ., Κοντογιάννης, Στόγια, Κωσταδήμας, Παππάς (88' Γεωργούλας), Ρίζος, Κοσμάς, Κατσούλης, Φάκος (61' Νάτσιος Δ.)