Πρωταθλήτρια η Νίκη Καλαμιάς!

Ακόμα μία ευρεία νίκη πέτυχε η κατά τεκμήριο κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος, Νίκη Καλαμιάς, επικρατώντας του Κορφοβουνίου με 4-1 και εξασφαλίζοντας την κούπα του Πρωταθλητή από σήμερα.

Αντίπαλο δεν είχε στο φετινό πρωτάθλημα η Νέα Νίκη Καλαμιάς, η οποία αν δεν κουβαλούσε τιμωρία -4 βαθμών, θα είχε χριστεί Πρωταθλήτρια για τη Β' κατηγορία, εδώ και καιρό. Στο σημερινό ματς, δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Κορφοβουνίου με 4-1, με το σκορ να βρίσκεται στα επίπεδα του 4-0, πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Γκυζέλης εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Νίκαρη, και έγραψε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Βασίλης Καραχάλιος μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, έγραψε το 2-0. Στο 24ο λεπτό ήρθε και τρίτο γκολ για την ομάδα του Πάνου Μπακόλα, ένα γκολ που τελείωσε το παιχνίδι. Ο Μουζακίτης έφυγε σε θέση τετ α τετ, και πλάσαρε εύστοχα το Φώτη, για το 3-0. Στο 28ο λεπτό, ο Γκυζέλης με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 4-0.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι, όντας και μαθηματικά πλέον Πρωταθλητές, κάτι που βέβαια διαφαινόταν εδώ και καιρό, έριξαν το ρυθμό τους, δίνοντας την ομάδα του Κορφοβουνίου να μειώσει, στο 78ο λεπτό, με σουτ του Ντούλα μέσα από την περιοχή, έπειτα από κόντρα επίθεση. Πανάξια επιστροφή στην Α' κατηγορία, για τη Νίκη Καλαμιάς, μία χρονιά μόλις μετά την επαναλειτουργία της, και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, έχοντας μόλις 2 ισοπαλίες και μία ήττα, καθώς και την καλύτερη άμυνα και επίθεση στην κατηγορία.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Σιατής Κωνσταντίνος

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Καραχάλιο Δ., Τζώρας, Ευθυμίου, Καραχάλιος Βασ., Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Μπακοχρήστος (68' Κουκουζέλης), Μάης (75' Καραχάλιος Θ.), Μουζακίτης, Νίκαρης, Γκυζέλης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Γούσης) : Φώτης, Μπόσμος, Παππάς, Βασιλείου, Σιαφάκας, Κοντοδήμας, Παππάς Δ., Ντούλας, Τάτσης, Κοκκινέλης, Αποστόλου