Πρόκριση στα πέναλτι, σε ματς-θρίλερ για τη Μέλισσα!

Μετά από μια γεμάτη ισοπαλία με 3-3 στην κανονική διάρκεια, η Μέλισσα επικράτησε στα πέναλτι της ΑΕΚΠ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ένα πολύ γεμάτο και ενδιαφέρον ματς, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι αποφάσισαν να παραβρεθούν μια καθημερινή στο γήπεδο των Κεραματών, όπου η Μέλισσα και η ΑΕΚΠ διασταύρωσαν τα ξίφη τους για το θεσμό του Κυπέλλου. Νικήτρια η ομάδα της Μέλισσας, που μετά από ένα γεμάτο ματς, που έμεινε στο 3-3, επικράτησε στα πέναλτι, με ήρωα το νεαρό Γκουμπερνάτ που εκτός των πολλών επεμβάσεών του στο ματς, έπιασε και δύο καθοριστικά πέναλτι. Οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, όταν ο Τσιάτσος από δεξιά έκανε παράλληλο γύρισμα, όμως δεν μπήκε κανείς στη φάση. Στο 15ο λεπτό, η ΑΕΚΠ απάντησε με σημαντική φάση, όταν ο Ξυλογιάννης εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Νάκης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα βρήκε στο εξωτερικό μέρος της δοκού. Στο 16ο λεπτό, η Μέλισσα προειδοποίησε με σουτ του Κακοχρήστου που μπλόκαρε ο Γιαννακος, και ένα λεπτό μετά άνοιξε το σκορ, όταν μετά από πάσα του Κακοχρήστου, ο Δράκος στόπαρε, η μπάλα ανασηκώθηκε και ο φορ της Μέλισσας με σουτ στην κίνηση νίκησε το Γιαννάκο, γράφοντας το 1-0. Στο 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι με καλή ψυχολογία απείλησαν ξανά, με το δυνατό σουτ του Σαγάνη να βγάζει δύσκολα στη γωνιά του ο Γιαννάκος. Στο 32ο λεπτό, ο Γιαννάκος αντέδρασε σωστά βγαίνοντας προ το Κούση που έβγαινε σε τετ α τετ, ενώ στο 37ο λεπτό, νέο φάουλ του Ξυλογιάννη βρήκε το Νάκη αμαρκάριστο, όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 41ο λεπτό, η ΑΕΚΠ έφερε το ματς στα ίσα, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Παπαδόπουλος έφυγε μόνος και αφού απέφυγε και το Γκουμπερνάτ έφερε το ματς στα ίσα, γράφοντας το 1-1, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ξυλογιάννης είχε εξαιρετικό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ. Και ενώ η Μέλισσα δεν έμοιαζε πολύ επικίνδυνη, στο 43ο λεπτό, ο Κότσιαλος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και έσπασε στο Σαγάνη, που τελείωσε τη φάση, γράφοντας το 2-1. Στο 45ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος είχε ωραίο σουτ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στιγμές αργότερα, ο ίδιος παίκτης, τσίμπησε την μπάλα από το πέναλτι, η οποία όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η ΑΕΚΠ συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας την ισοφάριση, και στις καθυστερήσεις είχε νέα μεγάλη φάση, με τον Ξυλογιάννη να βρίσκεται μόνος φάτσα με τον Γκούμπερνατ, όμως να τελειώνει τη φάση πάνω στον γκολκίπερ της Μέλισσας.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚΠ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, στο 53ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ, και αναστάτωση της άμυνας της Μέλισσας, ο Μανιφάβας πλάσαρε, όμως ο Γκουμπερνάτ κατάφερε και μπλόκαρε με πολλά σώματα μπροστά του, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κωνσταντίνου πάτησε περιοχή, όμως ο Γκουμπερνάτ και πάλι, το νίκησε. Στο 55ο λεπτό, η Μέλισσα αναπτύχθηκε ωραία, με τον Κούση να κάνει το παράλληλο γύρισμα, την μπάλα να περνά από πολλά πόδια και να φτάνει στον Πολύζο, που έπιασε φοβερό διαγώνιο σουτ, στο απέναντι δίχτυ, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στο Γιαννάκο, και γράφοντας το 3-1. Στο 60ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, όταν ο Σαγάνης έβγαλε σε θέση για γκολ τον Κούση, το πλασέ του οποίου όμως πέρασε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚΠ όχι απλά δε δέχτηκε 4ο γκολ, αλλά μείωσε κιόλας στο 65ο λεπτό, με το Νικοπολίδη να περνά με απευθείας εκτέλεση την μπάλα δίπλα από το τείχος, και να γράφει το 3-2. Στο 81ο λεπτό, η Μέλισσα έφυγε στην κόντρα, ο Δράκος έσπασε στον Κούση στο πέναλτι, όμως εκείνος δεν κατάφερε να σημειώσει ένα κρίσιμο γκολ. Η ΑΕΚΠ, μάλιστα, κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα, στο 85ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Ξυλογιάννη, ο έμπειρος Νικοπολίδης πήρε την κεφαλιά και με το δεύτερο γκολ του γύρισε το ματς, γράφοντας το 3-3

Στην παράταση, στο 97ο λεπτό, η Μέλισσα είχε ένα σουτ με τον Κακοχρήστο που μπλόκαρε ο Γιαννάκος, ενώ και η ΑΕΚΠ είχε μια καλή στιγμή, με κεφαλιά, μέσα από μια ομάδα παικτών, να σταματά σε σώματα αμυντικών στη γραμμή. Στο 107ο λεπτό, μετά από αρκετές κεφαλιές, ο Τσίρος πήρε την τελευταία, όμως ο Γκουμπερνάτ μπλόκαρε στη γωνιά του. Στο 111', ο Τσίρος και πάλι, σε φάση διαρκείας βρέθηκε μόνος στο πέναλτι, όμως σούταρε ψηλά. Στο 116', ο Κούσης πήρε γυριστή κεφαλιά μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ, όμως ο Γιαννάκος στη γωνία του έκανε μια καίρια επέμβαση, ενώ στην τελευταία φάση της παράτασης, ο Παπαδόπουλος έκανε σέντρα σουτ, που ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Γκουμπερνάτ, που αντέδρασε σωστά και σε δεύτερο χρόνο παραχώρησε κόρνερ. Το ματς όπως ήταν φυσικό οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 4-2, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας "Ηλίας Στύλιος". Αναλυτικά οι εκτελέσεις :

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βουρλόκας Ζάχος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Τσιάτσος (90' Ευαγγελής), Αγόρος (46' Κοσταντίνι), Νούτσος, Σταμούλης (80' Σακκάς - 109' λ.τρ. Ραπούσι), Πολύζος (80' Κούσης Απ.), Κακοχρήστος, Σαγάνης, Δράκος, Κούσης, Κότσιαλος (72' Δάσκαλος)

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Γιαννάκος, Κωνσταντίνου, Μεγαδούκας (46' Νικοπολίδης), Νάκης, Μανιφάβας, Ξυλογιάννης, Αρναουτόπουλος (74' Σιαφάκας), Βασιλάκης, Χαϊντάρι, Τσίρος, Παπαδόπουλος

Θα ακολουθήσει αργότερα, βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού, αλλά και από τη διαδικασία των πέναλτι.