Πρόκριση με «εξάρα» στα προημιτελικά του Κυπέλλου για την Αναγέννηση

Οι πρωταθλητές Άρτας δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κερδίσουν με το άνετο 6-0 την Φιλοθέη και να προκριθούν στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας «Σταύρος Σταύρου».

Με συνοπτικές διαδικασίες, η Αναγέννηση Άρτας “καθάρισε” την Φιλοθέη επικρατώντας με 6-0 και προκρίθηκε στη προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Φιλοθέης και όχι στο Δημοτικό Στάδιο, ο Τάσος Νταλάκας παρέταξε την ομάδα με αρκετές αλλαγές, δίνοντας φανέλα βασικού σε σχέση με το Κυριακάτικο παιχνίδι μόνο στους Παπαρούνη και Γιαννούλη. Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα της Αναγέννησης άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με σουτ του Κατσαρού από το ύψος της περιοχής. Η ομάδα της Φιλοθέης απείλησε με την ισοφάριση στο 40', με τον Καραγιάννη να εκτελεί φάουλ και τον Στέφανο Κατσιγιάννη με κεφαλιά να μην μπορεί να νικήσει τον Μήτσιο που απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα η Αναγέννηση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Μπαλαούρας ανέτρεψε τον Αλέξανδρο Παπακίτσο και ο Παπαρούνης από το σημείο του πέναλτι ευστόχησε για το 0-2.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Αναγέννηση, όταν από σέντρα του Χεμπέγια, ο Μπότσαρης με προβολή έκανε το 0-3. Στο 65' ήταν η σειρά του Χούσου να σκοράρει με σουτ, ύστερα από σέντρα του Χεμπέγια, για το 0-4. Στο 75' ο Σιδηρόπουλος δεν κατάφερε με πλασέ να νικήσει τον Μπαλαούρα, όμως στην επαναφορά ο Ζοτάι πλάσαρε και πέτυχε το 0-5, ανοίγοντας λογαριασμό με την ασπρόμαυρη φανέλα. Το τελικό 6-0, διαμόρφωσε στο 89' ο Σιδηρόπουλος με προβολή, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Γιαννούλη. Η Αναγέννηση, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ, όμως τρεις φορές οι Βασιλάκος και Σιδηρόπουλος σημάδεψαν τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Τέλος, συνεχίζονται οι δηλώσεις συμμετοχής για την εκδρομή που διοργανώνουν οι φίλαθλοι της Αναγέννησης για το εκτός έδρας παιχνίδι της αρτινής ομάδας την Κυριακή, με το Σούλι Παραμυθιάς. Για περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα "Φίλαθλοι ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας" και στον υπεύθυνο κ. Τσιμπίδα Ναπολέων στο τηλέφωνο 6906690228. Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την Παρασκευή το βράδυ.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Κωνσταντίνου Χρήστος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Μήτσιος, Χεμπέγια, Παππάς Ν., Παπαρούνης, Γιαννούλης, Τσελά (46' Χούσος), Κατσαρός, Μαργαρίτης, Βασιλάκος (64' Ζοτάι), Παπακίτσος Α. (46' Μπότσαρης), Σταμούλης (46' Σιδηρόπουλος)

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς): Μπαλαούρας, Ζώης Θ., Ζώης Δ., Ευθυμίου, Γιαννούλης, Τζιομάκης, Κατσιγιάννης Σ., Κατσιγιάννης Δ. (53' Τσώλας), Τασούλας, Τσιρογιάννης, Καραγιάννης