Πρεμιέρα με το αριστερό για τους Παμπαίδες του Γ.Σ. Άρτας

Αυλαία για το πρωτάθλημα Παμπαίδων της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε. με τους αθλητές του Γ.Σ. Άρτας να γνωρίζουν την ήττα με 3-2 στο Δ.Α.Κ. Ηγουμενίτσας από τον τοπικό Ερμή.

Αν και η τοπική μας ομάδα προηγείτο με 0-2 σετ(23-25, 23-25) και 21-23 στο 3ο, η ομάδα του Ερμή κατάφερε να ανατρέψει πλήρως το εις βάρος του σκηνικό, καθώς κατάφερε να πάρει το σετ με 26-24 μειώνοντας σε 1-2. Στη συνέχεια, ο Ερμής με αυξημένα ψυχικά αποθέματα, πίεσε στο σέρβις παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα, το οποίο και κράτησε, κατακτώντας το σετ με 25-22.

Στο 5ο σετ, ο Ερμής πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας, προηγούμενος με 8-0 και το τελείωσε με 15-06.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Γ.Σ. Άρτας, Απόστολος Πορτοβάρας έκανε τις εξής δηλώσεις μέσω του site της ομάδας:

''Το παιχνίδι μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση γιατί, μπορούσαμε να νικήσουμε 3-0, όμως ο Ερμής εκμεταλλευόμενος τα λάθη μας όχι μόνο μείωσε, αλλά και έκανε την απόλυτη ανατροπή και του αξίζουν συγχαρητήρια. Συγχαρητήρια όμως αξίζουν και οι αθλητές μου, παρά την ήττα και αυτό γιατί κατά διαστήματα παίξανε πολύ καλό Βόλεϊ. Το παράπονό μου είναι ότι το πρωτάθλημα αυτό έπρεπε να ξεκινήσει τουλάχιστον τον Φεβρουάριο, να παίξουν τα παιδιά πολλά παιχνίδια, να αγαπήσουν το άθλημα και να μάθουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματα της ήττας και της νίκης. Άλλωστε το τελευταίο που μετράει σε αυτή την κατηγορία είναι η νίκη.''

Τα σετ: 23-25, 23-25, 26-24, 25-22, 15-06

Ερμής Ηγουμενίτσας: Τσιαμπάς, Κωλέτσης, Λάμπρου Ορ., Κιαπές, Μπιτχαβάς, Μπάρμπας, Βάσιος, Λάμπρου Στ., Μιχαλάς, Ριζάκης, Σβεντζούρης, Γούλας.

Γ.Σ. Άρτας: Ρίζος, Χήτας, Χουλιάρας, Αθανασίου, Βούλγαρης, Σπ. Αναστασιάδης, Τσελάς, Στόγιας, Χαρλαύτης, Στεργιούλης, Γ. Αναστασιάδης.

Διαιτητής: κ.Μπουραντά