Πρεμιέρα με άνετη νίκη η ΑΕ Καμπής στη Γραμμενίτσα

Καταιγιστική ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣ Άρτας η ΑΕ Καμπής, καθώς επικράτησε στην Γραμμενίτσα της τοπικής Προοδευτικής με σκορ 1-5.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και απείλησαν στο 12' με ένα σουτ του Μπεζεβέγκη που πέρασε πάνω από την εστία του Νάκου, ενώ στο 17ο λεπτό έπειτα από κάθετη του Σωτήρη Σταμάτη, ο Μουστακλής από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς αμυντικός της Προοδευτικής πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο πλασέ του. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν την μοναδική καλή στιγμή τους στο α' μέρος, με τον Κώστα Τσιγαρίδα με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπόλη. Στο 26' ο Στέργιος από πλάγια θέση είδε το διαγώνιο σουτ του να περνά άουτ, για να φτάσουμε στο 37ο λεπτό, όπου από εκτέλεση φάουλ του Μπεζεβέγκη, ο Μουστακλής βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, ο Νάκος απέκρουσε, όμως ο Στέργιος πήγε πρώτος πάνω στη μπάλα και πέτυχε το 0-1. Στο 37' ο Κωστάκος γύρισε με πλάτη προς το τέρμα και έκανε το σουτ που πέρασε δίπλα από την εστία, για να έρθει στο 42ο λεπτό το 0-2 για την ΑΕΚ, όταν ο Μπεζεβέγκης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Μουστακλή φάτσα με το τέρμα και αυτός με σουτ στην κλειστή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και αφού απείλησαν με ένα σουτ του Δημήτρη Τσιγαρίδα που πέρασε άουτ και ένα αδύναμο σουτ του Κωστάκου που κατέληξε στην αγκαλιά του Νάκου, στο 56ο λεπτό, ο Κωστάκος με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Μπεζεβέγκη ξεχασμένο ανάμεσα από τα δύο στόπερ και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 0-3. Στη συνέχεια η Προοδευτική έψαξε ένα γκολ για να μειώσει στο σκορ, όμως στο 74' ο Αθανασιάδης από καλή θέση με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά. Στο 79ο λεπτό όμως ο Μπόλης έκανε την έξοδο, στην προσπάθειά του να μπλοκάρει τη μπάλα δεν τα κατάφερε και ο Κουτσιμπέλας από τα όρια της μεγάλης περιοχής μείωσε σε 1-3. Ένα λεπτό μετά ο Μπέτσας με κεφαλιά από φάουλ του Μπεζεβέγκη έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει άμεσα και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν ψηλά στην προσπάθειά τους να μπουν και πάλι στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι σε δύο αντεπιθέσεις να πετύχουν ισάριθμα τέρματα. Στο 90' ο Μπεζεβέγκης έπειτα από κούρσα από τα δεξιά γύρισε στον αμαρκάριστο Μπανιά που είχε εύκολο έργο για το 1-4 και στο 92ο λεπτό ο Μπεζεβέγκης έβγαλε νέα ασίστ (την τρίτη στο παιχνίδι) με κάθετη πάσα στον Βλάρα, ο οποίος νίκησε στον τετ-α-τετ τον Μπόλη διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε, στην μνήμη του αδικοχαμένου 21χρονου διαιτητή από την Θράκη Νίκου Ντοσίδη, ενός λεπτού σιγή.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος - Βασίλα Φωτεινή

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Ι.): Νάκος, Φώτης, Πανέτας Α. (59' Πανέτας Γαβρ.), Σιαπέρας Χ., Σκορίλας (46' Παππάς Φ.), Αθανασιάδης, Μπασιάκος, Δάρδας, Παππάς Θ. (46' Κάτσινος), Κουτσιμπέλας, Τσιγαρίδας Κ. (67' Μπιθυκούκης)

ΑΕ Καμπής (Μπακόλας): Μπόλης, Στέργιος (76' Δήμος), Ντούπης, Μπέτσας, Παππάς, Τσιγαρίδας Δ., Μπιρμπίλης, Σταμάτης Σ. (72' Βλάρας), Κωστάκος (87' Μπανιάς), Μπεζεβέγκης, Μουστακλής