Πολύτιμη νίκη για τη Δόξα στο ντέρμπι με τον Αίαντα

Την 6η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το ανδρικό τμήμα της Δόξας στο τοπικό ντέρμπι με τον Αίαντα, τον οποίον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Η Δόξα ήταν αυτή που επιβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι επί του Αίαντα Άρτας, καλύπτοντας ταυτόχρονα τη διαφορά του πρώτου γύρου. Η Δόξα με τη νίκη αυτή έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή των play-out. Το παιχνίδι ήταν από το πρώτο λεπτό ντέρμπι, με τη Δόξα να έχει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-14. Ο Αίας ανέβασε την απόδοσή του στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 19-26, πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 37-40. Στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο είχε αρκετή ένταση, η Δόξα έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 68-56.

Διαιτητές: Τσίγας - Γεροδήμος

Δεκάλεπτα: 18-14, 37-40, 50-47, 68-56

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Χρύσης 4, Βασιλείου 2, Γκανιάτσας, Αναγνώστου 17(2), Γυφτοκώστας 11(3), Βάσιος 6, Πετρέκας, Μουκάι 14(3), Δήμος, Μάνθας 6, Γεωργίου 5, Ξυλογιάννης 3

Αίας Άρτας (Χρήστου): Φορτοτήρας 11(2), Μπούγιας 5, Κώστας 3, Τσιλιγιάννης 11, Τσίκος 3, Βάρδιας, Τσαμπάς 6, Παπαμιχαήλ 12, Γκολομάζος 3, Παπαχρήστος 2