Πολύ σημαντικό βαθμό απέσπασε στη Ζάκυνθο η Αναγέννηση, και τώρα... Καστοριά!

Πολύ σημαντικό βαθμό πήρε η Αναγέννηση, που αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1, με τη Ζάκυνθο, εκτός έδρας.

Πολύ σημαντικό βαθμό απέσπασε η Αναγέννηση, στην έδρα της Ζακύνθου, με τις δύο ομάδες μετά από ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο ματς, να αναδεικνύονται ισόπαλες, με 1-1. Η ομάδα μας ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο μέρος, και θα μπορούσε να έχει προηγηθεί, με τη Ζάκυνθο να ανεβάζει την απόδοσή της στην επανάληψη, να φτάνει στο γκολ, ενώ είχε σημαντική ευκαιρία να καθαρίσει και το ματς, με το Γιαλεδάκη, όμως, που έψαξε πολύ το γκολ φέτος, να το βρίσκει σε ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι, που δίνει βαθμό-χρυσάφι στην ομάδα του. Πλέον, η Αναγέννηση καλείται στον επόμενο αγώνα, εντός έδρας, κόντρα στην Καστοριά, να μην αφήσει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης από τους φιλοξενούμενους και να πάρει το τρίποντο, έχοντας στο μυαλό της, τόσο τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου, όσο και την αναγκαιότητα για βαθμούς. Σίγουρα, ο κόσμος της ομάδας αναμένεται να γεμίσει το Δημοτικό Στάδιο, και να σταθεί στο πλευρό της, σε ένα ματς που δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη για την Αναγέννηση.

Στα του σημερινού αγώνα, το πρώτο τέταρτο στο ματς ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με την Αναγέννηση να έχει μια επικίνδυνη σέντρα με τον Παπανίκου, που πέρασε από όλους και έφυγε άουτ, στο 6ο λεπτό, με τη Ζάκυνθο από την πλευρά της να προσπαθεί να επιτεθεί, όμως την άμυνα των φιλοξενούμενων να ανταποκρίνεται πολύ καλά. Στο 21ο λεπτό, ο Κωνσταντίνου είχε ένα πολύ επικίνδυνο μπάσιμο, με το μεσοεπιθετικό της Αναγέννησης να κόβεται τελευταία στιγμή, ενώ ένα λεπτό μετά ήρθε η πρώτη πολύ καλή στιγμή στο ματς, όταν μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, ο Κυριάκης σούταρε, όμως η μπάλα κατάληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 27ο λεπτό, μετά από λάθος στην άμυνα της Ζακύνθου, οι παίκτες της Αναγέννησης έφυγαν με προϋποθέσεις στην κόντρα, όμως δεν κατάφεραν να τελειώσουν τη φάση, όπως θα έπρεπε, ενώ στο 34ο λεπτό, ήρθε η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους, από το πουθενά, όταν ο Μπαλαούρας έκανε λάθος πάσα, όμως ο Ρίβας δεν μπόρεσε να βρει το Γουσέτη, που ήταν σε θέση για γκολ, και χάθηκε σημαντική ευκαιρία. Στο 38ο λεπτό, ο Μπεκατώρος εκτέλεσε φάουλ, ο Λισγάρας πήρε την πρώτη κεφαλιά, όμως ο Γιαλεδάκης που βρέθηκε στη φάση σούταρε ψηλά άουτ, με τη φάση αυτή να είναι και η τελευταία του πρώτου ημιχρόνου, και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 48ο λεπτό απείλησαν, όταν ο πολύ ποιοτικός Ρίβας, έκανε την προσωπική ενέργεια και το σουτ, που έφυγε όμως άουτ, με την Αναγέννηση να απαντά στο 58ο λεπτό, με σημαντική στιγμή, όταν ο Ζυγκερίδης που πέρασε λίγο νωρίτερα στο ματς, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Δήμας έδιωξε σε κόρνερ. Η Ζάκυνθος πίεσε και στο 63ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, όταν μετά από φοβερή εκτέλεση φάουλ του Τζατζανά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από εξαιρετική επέμβαση του Μπαλαούρα, με το Λιβέρη να παίρνει την επαναφορά και να σκοράρει με γυριστό σουτ από τη μικρή περιοχή, γράφοντας το 1-0. Στο 68ο λεπτό, ο Παππάς βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου, όμως δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε με το κεφάλι, και αυτή κατέληξε άουτ, με τη Ζάκυνθο να αγγίζει το δεύτερο γκολ, στο 72ο λεπτό, όταν μετά από ωραία πάσα του Τσιμέλι, ο Χατζηστάμου βρέθηκε φάτσα με τον Μπαλαούρα, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καθόλου καλό, και η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 78ο λεπτό, η Αναγέννηση κατάφερε να βρει το γκολ, που άξιζε στο ματς, όταν ο Γιαλεδάκης έπιασε δυνατό σουτ, ο Δήμας βρήκε την μπάλα, όμως η μπάλα συνέχισε πορεία προς την εστία, και πέρασε τη γραμμή, με το 1-1 να είναι γεγονός. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίχτηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο, με τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις να προσπαθούν να βρουν το νικητήριο γκολ, όμως τον Μπαλαούρα να κάνει πολύ σημαντική επέμβαση σε σουτ του Τσιμέλι, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο 96ο λεπτό, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, και πάλι ο γκολκίπερ της Αναγέννησης πρόλαβε και βγήκε προ του Ρίβας, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Διαιτητής : Οικονόμου Κώστας (Αχαΐας)  Βοηθοί : Καρράς Άγγελος (Αχαΐας) - Σπυρόπουλος Κώστας (Αχαΐας)  Παρατηρητής : Μαρκαντωνάτος Γιώργος (Ηλείας)

Ζάκυνθος (Καραμαλίκης) : Δήμας, Ντούκας (46' Σούρμπης), Λιβέρης, Τσίγκρηλας, Τζατζανάς (76' Μαλαμούλης), Γουσέτης (56' Χατζηστάμου), Τσιμέλι, Τσουκαλάς, Αγκαράι, Ρίβας, Νικολίτσας

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Παππάς, Κωνσταντίνου (76' Φερεντίνος), Πάνος, Κορομηλάς (81' Πλαστουργός), Κυριάκης (56' Ζυγκερίδης)