Πολύ μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση κόντρα στα Τρίκαλα! (pics)

Μία νίκη που της δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Αναγέννηση, που επικράτησε των Τρικάλων, με 1-0.

Νίκη-χρυσάφι πήρε η Αναγέννηση, που επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στα Τρίκαλα, με 1-0, και πήρε βαθιά βαθμολογικά ανάσα, αφού ξεπέρασε όχι μία, αλλά 3 ομάδες, που έχουν στόχο την παραμονή τους στην κατηγορία. Φυσικά, αυτό δε εξασφαλίζει απολύτως τίποτα στην Αναγέννηση, αφού οι ομάδες αυτές και συγκεκριμένα τα Τρίκαλα, ο Εορδαϊκός και ο Θεσπρωτός, έχουν βατό πρόγραμμα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές και η Αναγέννηση, πρέπει να κυνηγήσει τη νίκη τόσο κόντρα στον Αστέρα Σταυρού την προσεχή Τετάρτη, όσο και κόντρα στον Πιερικό, την τελευταία αγωνιστική, για να είναι σίγουρη πως δε θα μπλέξει σε περιπέτειες. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι φέτος της "Α", εντός έδρας, με τον κόσμο να δίνει βροντερό "παρών" και να ωθεί την ομάδα σε μια πολύ σημαντική νίκη, που με βάση την εικόνα του παιχνιδιού άξιζε, καθώς δημιούργησε περισσότερες φάσεις από τα Τρίκαλα, που στο τελευταίο 5λεπτο έφτασαν στις δύο καλύτερες στιγμές τους στο ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να βρουν ένα γκολ νωρίς, με τον ΑΟΤ να έχει μόλις στο 1ο λεπτό, ένα ακυρωθέν γκολ του Ζαΐμι για οφσάιντ, αλλά και ένα πλασέ του Ν. Σκόνδρα από τη γωνία της περιοχής που μπλόκαρε ο Μπαλαούρας. Ένα λεπτό μετά, η Αναγέννηση απάντησε, με το Ζυγκερίδη να βάζει πλάτη τον αντίπαλό του και να σουτάρει, με την μπάλα όμως να κοντράρει για να μπλοκάρει ο Αναγνώστου, ενώ στο 3ο λεπτό, ο Ν. Σκόνδρας δοκίμασε την τύχη του από μακριά, με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ. Οι διαδοχικές φάσεις σταμάτησαν για λίγη ώρα, μέχρι να φτάσουμε στο 18ο λεπτό, που η Αναγέννηση είχε σημαντική στιγμή, όταν ο Κωνσταντίνου έκανε σέντρα ακριβείας στην περιοχή, όμως ο Κορομηλάς που βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος σε καλή θέση, δε βρήκε την μπάλα καλά, και αυτή έφυγε πλάγια. Στο 24ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπανίκου, ο Μανιώτης πήρε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 31ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη και γύρισμα του Κωνσταντίνου, ο Κορομηλάς είδε το πλασέ του να σταματά πάνω στο Ζυγκερίδη, ενώ στην πορεία της φάσης, ο Παππάς σούταρε δυνατά, όχι όμως όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε πλάγια. Ο ΑΟΤ μετά τις μικροευκαιρίες των πρώτων λεπτών, προσπάθησε με κάποια στημένα να φανεί επιθετικά, χωρίς αποτέλεσμα, με την "Α" να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία, στο 41ο λεπτό, όταν ο Παππάς μετά από κάθετη πάσα, κέρδισε την κόντρα από τον Γεωργάκη και βγήκε σε καθαρό τετ α τετ απέναντι από τον Αναγνώστου, όμως το πλασέ του έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία, σε μια φάση που ήταν και η τελευταία του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, όταν μετά από πολύ επικίνδυνη σέντρα του Αλεξίου, ο Μπαλαούρας έπεσε και μπλόκαρε σωτήρια, προ του Ν. Σκόνδρα που ετοιμαζόταν να εκτελέσει, με την Αναγέννηση να απαντά με ένα σουτ του Παπανίκου εκτός περιοχής, που έφυγε ψηλά άουτ, στο 54ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα μας άνοιξε το σκορ, όταν ο Θεοδωράκης ανέκοψε κόντρα επίθεση, πήρε και τα μέτρα και μοίρασε για τον Παπανίκου, εκείνος σέντραρε στο πρώτο δοκάρι και ο Γ. Σκόνδρας βρήκε την μπάλα, αλλάζοντάς της πορεία και στέλνοντάς τη, άθελά του στα δίχτυα του Αναγνώστου, για το 1-0. Στο 60ο λεπτό, η Αναγέννηση κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, με την εκτέλεση του Παπανίκου, να περνά πάνω από την εστία, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ εκτός περιοχής του Γεωργάκη, μετά από ωραία ενέργεια. Στο 64ο λεπτό, ο Κωνσταντίνου έκλεψε από τον Τζέλη και βρήκε τον Πάνο σε καλή θέση στα όρια της περιοχής, όμως εκείνος άργησε να αποφασίσει και το σουτ του, τελικά, ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Αναγνώστου, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Πάνος έκανε ωραίο γύρισμα που αφού πέρασε από όλους, έφτασε απέναντι στον Παπανίκου, το διαγώνιο σουτ του οποίου, όμως, πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Στο 80ο λεπτό, ο Γιαλεδάκης έκανε ωραία σέντρα, ο Λισγάρας βρέθηκε ξεχασμένος μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όμως το πλασέ του πέρασε παράλληλα με την εστία σε μια πολύ σημαντική φάση να "κλειδώσει" τη νίκη η Αναγέννηση, με τον ΑΟΤ να φτάνει στην πρώτη του αξιόλογη τελική στην επανάληψη, στο 83ο λεπτό, όταν μετά από ωραία σέντρα του Τζέλη, ο Ν. Σκόνδρας που ήταν η κύρια πηγή κινδύνων για την άμυνα της "Α", πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πάρουν μέτρα, και στο 85ο λεπτό είχαν νέα καλή στιγμή, με το Γ. Σκόνδρα να "σπάει" για τον Αλεξίου, το πλασέ του οποίου, από τα όρια της περιοχής, έφυγε λίγο άουτ. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με κάποιες στημένες μπάλες να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με την άμυνα της Αναγέννησης να κρατάει και το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής : Τζάμος Δήμος (Καστοριάς)  Βοηθοί : Γκίτσος Παναγιώτης (Καστοριάς) - Κοκκαλένιος Χρήστος (Καστοριάς)  Παρατηρητής : Διαμαντής Γιώργος (Κοζάνης)

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Θεοδωράκης, Παππάς, Φερεντίνος (77' Γιαλεδάκης), Μανιώτης, Ζυγκερίδης (90' Κυριάκης), Κορομηλάς (46' Πάνος), Κωνσταντίνου (90' Πλαστουργός)

ΑΟ Τρίκαλα (Μπρισίμης) : Αναγνώστου, Τζελης (89' Κοντογιώργος), Πατρώνης, Σκόνδρας Γ., Κωστόπουλος, Γεωργάκης, Ζαϊμι, Σαμαντάς (82' Κατσαντώνης), Μαγκούτης, Σκόνδρας Ν., Αλεξίου