Πλήρωσε την αστοχία της στην Κέρκυρα η Δόξα Πύρρου

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ, η αρτινή ομάδα γνώρισε την ήττα στην Κέρκυρα από τον Ιόνιο που έκανε το 1-0.

Το 1-0 έκανε χθες ο Ιόνιος απέναντι στην ΑΕ Δόξα Πύρρου, στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ, καθώς επικράτησε στην έδρα του με 82-62. Η αρτινή ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και μετά από ένα ισορροπημένο α' δεκάλεπτο (25-23), βρέθηκε να προηγείται χάρη στα μακρινά σουτ του πρώτου σκόρερ της για ακόμη ένα παιχνίδι φέτος, Ίλιτς, μέχρι και με 7 πόντους (28-35) στο 15', αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 40-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους Κερκυραίους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με την αρτινή ομάδα που ήταν αρκετά άστοχη από τα 6.75, κάτι που δεν κατάφερε να διορθώσει ούτε στο τελευταίο μέρος, με αποτέλεσμα να γνωρίσει εύκολα την ήττα με 82-62. Πλέον, η Δόξα Πύρρου θα φιλοξενήσει με την σειρά της τον Ιόνιο την Κυριακή (21/4, 17:00), με μοναδικό στόχο τη νίκη, όπως έκανε και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, η οποία θα στείλει τη σειρά σε 3ο παιχνίδι στην Κέρκυρα.

Διαιτητές: Τούσης - Κανελλίδης - Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 25-23, 15-19, 24-10, 18-10

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 26(3), Γουίλσον 20(1), Τσιτσές, Σπίνουλας 2, Κολότσιος, Χατζής, Στεμπάρης 10, Δεϊμέζης 15, Βαζούκης Φ., Κιουρτζίδης 6, Κατσαρός 3(1)

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας, Πρίφτι, Μπακάλης, Μπαρτζώκας 2, Δόνος 10(1), Μπάλλας 16, Θώδης 10(2), Ίλιτς 21(3), Μουκάι, Σταυρόπουλος 3