Πήρε τη νίκη ο Αίας και επέστρεψε στην 3η θέση

Με 4-1 επικράτησε της Μέλισσας εκτός έδρας, ο Αίας Ράχης και επέστρεψε μόνος 3ος στη βαθμολογία.

Σημαντική νίκη πήρε ο Αίας Ράχης, κόντρα στη Μέλισσα, με 1-4, και ανέβηκε εκ νέου μόνος στην 3η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ, παίρνοντας το πρώτο από μία σειρά πολύ δύσκολων αγώνων, που θα κρίνουν την είσοδό του ή όχι τελικά στα πλέι-οφ. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πιο πολύ το ματς και το πήραν, με τη Μέλισσα να έχει δείξει εδώ και αρκετό καιρό, πως δύσκολα φέτος θα μπορούσε να κάνει το βήμα παραπάνω. Πλέον, ο Αίας στρέφει την προσοχή του στο δύσκολο ματς με τη Ανέζα, την οποία φιλοξενεί την επόμενη αγωνιστική, ευελπιστώντας να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στα αγωνιστικά, η πρώτη ευκαιρία στο ματς ανήκε στη Μέλισσα, που στο 11ο λεπτό άγγιξε το γκολ, με τον Κεφαλα να βγαίνει σε διαγώνιο τετ α τετ με τον Γκουσάιλα, όμως να πλασάρει λίγο άουτ, με τον Αίαντα να απαντά στο 16ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Παππά, ο Ξυλογιάννης πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 18ο λεπτό, η Μέλισσα είχε νέα καλή στιγμή, με το σουτ του Αβράμη από το ύψος της περιοχής να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Γκουσάιλα, με τη Ράχη να απαντά με γκολ, στο 21', όταν μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Μέλισσας και γυριστή κεφαλιά αμυντικού που σταμάτησε στο δοκάρι, ο Παππάς ήταν εκείνος που επωφελήθηκε και από κοντά δε δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Η Μέλισσα ήταν επικίνδυνη επιθετικά, και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, στο 27ο λεπτό, όταν ο Κωτσίλας βρήκε χώρο και δοκίμασε το πολύ καλό πόδι του, με τον Γκουσάιλα να πραγματοποιεί πολύ δύσκολη επέμβαση. Ο Αίας ήταν πιο αποτελεσματικός και στο 32ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του, όταν μετά από απομάκρυνση της άμυνας της Μέλισσας, ο Ξυλογιάννης έπιασε πολύ ωραίο βολέ στην κίνηση, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Οι γηπεδούχοι, στο 38ο λεπτό απείλησαν ξανά, με τον Αβράμη να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Γκουσάιλα σε νέα δύσκολη επέμβαση, ενώ στο 44ο λεπτό είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Πολύζο να πιάνει πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα, όμως, να περνά δίπλα από το "παραθυράκι" του Γκουσάιλα, και το 2-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά, και δείχνοντας συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια, πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, μόλις στο 49ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Παππά από τα πλάγια και παράλληλο γύρισμα, ο Τσίρος τελείωσε τη φάση με ωραίο πλασέ, γράφοντας το 0-3. Ο Αίας λίγο έλειψε πριν συνέλθει η Μέλισσα να σημειώσει και τέταρτο γκολ, καθώς δύο λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Τσίρος βρήκε τον Παππά, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, καθώς σημάδεψε το δοκάρι, με τη Μέλισσα να ισορροπεί το ματς και να φτάνει σε ένα γκολ που άξιζε, στο 58ο λεπτό, όταν ο Αβράμης με πολύ ωραία ενέργεια και εξαιρετικό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-3. Η Μέλισσα δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή της, με τον Αίαντα να ελέγχει το ματς, έχοντας το υπέρ του σκορ, και να ψάχνει την κόντρα επίθεση, φτάνοντας σε μία από αυτές σε τέταρτο γκολ, στο 82ο λεπτό, όταν ο Γιώτης βρέθηκε σε καλή θέση, νικήθηκε από τον Κατσαντούλα, όμως ο Ξυλογιάννης στην επαναφορά, διαμόρφωσε το τελικό 1-4 με το δεύτερο τέρμα του. Ο Αίας είχε ακόμα μια σημαντική ευκαιρία για γκολ, στο 85ο λεπτό, με τον Παππά να βγαίνει με τη σειρά του σε τετ α τετ, όμως να πλασάρει λίγο άουτ, ενώ βρήκε ακόμη ένα γκολ, με κεφαλιά του Γιώτη, στο 87ο λεπτό, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, φάση που αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Η τελευταία φάση του ματς ανήκε στη Μέλισσα, με τον κορυφαίο της παίκτη, σήμερα, Αβράμη να πιάνει ακόμα ένα ωραίο σουτ, αναγκάζοντας σε νέα δύσκολη επέμβαση τον Γκουσάιλα, που κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 1-4.

Διαιτητής : Καζανάς Α. (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί : Αθανάσιος Α. (Αιτωλοακαρνανίας) - Μπελέσης Θ. (Αιτωλοακαρνανίας)

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Κατσαντούλας, Σακκάς Κ., Σακκάς Δ. (70' Μάρκου), Σταμούλης, Νούτσος, Κεφάλας, Τρίφι, Πολύζος, Κωτσίλας, Αβράμης, Φραγκίσκος (65' Αγόρος)

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Ευαγγέλου Σ. (76' Βασιλάκης), Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Κωνσταντίνου, Χαϊντάρι, Τσίρος (76' Σάλλας), Παππάς (75' Μπέτσας)