Πήρε ρεβάνς από το Δία η Μέλισσα

Με 2-1 επικράτησε του Δία Κωστακιών, η Μέλισσα, και πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.

Ούτε σήμερα σώθηκε μαθηματικά ο Δίας, που γνώρισε την ήττα από τη Μέλισσα με 2-1. Οι γηπεδούχοι πήραν την άτυπη ρεβάνς για την ήττα τους στον πρώτο γύρο, και άφησαν το Δία με το άγχος των δύο τελευταίων αγωνιστικών, όπου έχει πολύ δύσκολα ματς, κόντρα σε Κλειδί εντός έδρας, αλλά και στην έδρα του Παναγροτικού, που ενδεχομένως με νίκη σε αυτό το ματς να κρατηθεί στην κατηγορία! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ, καθώς στο 3ο λεπτό, μετά από δυνατή εκτέλεση πλαγίου από τον Τσόγκα, ο Κότσιαλος με πλασέ στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 1-0. Ο Δίας προσπάθησε να απαντήσει αλλά σε δύο περιπτώσεις, τα σουτ των Κόξια και Γιάννενα, έφυγαν πάνω από τα δοκάρια. Στο 31ο λεπτό, η Μέλισσα διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Μ. Κακοχρήστο να κάνει θαυμάσια προσωπική ενέργεια μέσα στην αντίπαλη περιοχή, και με αριστερό σουτ να νικά τον Γκουσάιλα, γράφοντας το 2-0. Ο Δίας λίγο πριν την ανάπαυλα είχε ένα σουτ του Κόξια στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, μετά από λάθος της άμυνας, με το 2-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη, ο Δίας προσπάθησε αν και με κόντρα αέρα να φτάσει σε ένα γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι, όμως η άμυνα της Μέλισσας ανταποκρίθηκε σωστά, κόβοντας τις επικίνδυνες κόντρες των φιλοξενούμενων. Η Μέλισσα με τη σειρά της είχε κάποιες ανολοκλήρωτες προσπάθειες, χωρίς να δημιουργεί κάποια μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος. Ο Δίας κατάφερε να δώσει ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, όταν μετά από μπροστινή μπαλιά, ο Γκουπερνάτ δεν έδιωξε με τα πόδια και ο Κόξιας που επωφελήθηκε πλάσαρε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1, που δεν άλλαξε ωστόσο, στο τελευταίο τέταρτο με τις καθυστερήσεις, με τη Μέλισσα να παίρνει το ροζ φύλλο.

Διαιτητής :  Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Τσόγκας, Κακοχρήστος Β., Σακκάς, Πολύζος, Μπασιαδήμας, Κακοχρήστος Μ., Σαγάνης, Ραπούσι (56' Σιατής), Κότσιαλος, Θεοδώρου (69' Παππάς)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Λύτρας, Δοσούλας, Τσιώλης (90' Αθανασούλας), Κακάβας, Κανελλόπουλος, Σίμος, Παραλίκας (79' Γκόκας), Γιάννενας, Σίμος Ν., Κοξιάς