Πήρε το ντέρμπι με τον ΒΑΟ ο Πύρρος

Στο α' γύρο νικητής στο ντέρμπι των αρτινών ομάδων στον β' όμιλο της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ ήταν ο ΒΑΟ, τώρα όμως ήταν η σειρά του Πύρρου ως τυπικά γηπεδούχος να κατακτήσει τη νίκη.

Ο Πύρρος ξεκίνησε δυνατά στο ντέρμπι και προηγήθηκε με 10-2, όμως ο Βυζαντινός αντέδρασε και το α' δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες στον πόντο (17-18). Στο β' δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 9 πόντους διαφορά (28-37).

Στην επανάληψη και στο γ' δεκάλεπτο, ο Πύρρος βελτίωσε αρκετά την άμυνα του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44. Στο δ’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 34' με 51-44, έχοντας 8 σερί λεπτά χωρίς να δεχθούν καλάθι, όμως στο 36' η αναμέτρηση βρέθηκε ξανά στην ισοπαλία (52-52). Τελικά στο 38’ ο Πύρρος ανέκτησε το προβάδισμα (58-52) και δείχνοντας ψυχραιμία και χαρακτήρα πέτυχε την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα με σκορ 64-61 και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από τους Μολοσσούς Ιωαννίνων.

Διαιτητές: Τσίγας - Γεροδήμος

Δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 44-44, 64-61

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 9, Πέτσας 6(1), Λώλος 2, Σκορδής 3(1), Αναγνώστου 2, Βάσιος 6, Κότσικας 13(3), Αθανασίου, Δημητρίου Γ 23(3)

ΒΑΟ Άρτας (Πετανίτης): Γαλιάγρης, Χριστοδούλου, Αποστολάκης, Κέφης Δ., Τζελέπης, Τζαδήμας 4, Γεωργάκης 19(1), Θεοδωρόπουλος 17(1), Λουκάς 13, Κέφης 4, Λάμπρου 4