Πήρε το ντέρμπι και προκρίθηκε το Κλειδί

Ανώτερο ήταν το Κλειδί από τη Δόξα στο μεταξύ τους ματς Κυπέλλου, και προκρίθηκε δίκαια στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου εξασφάλισε σήμερα ο ΑΟ Κλειδίου, που επικράτησε δύσκολα, εντός έδρας της Δόξας με 3-1. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με τις δύο ομάδες να μάχονται για την πρόκριση, όμως να αποδίδουν κατά διαστήματα και καλό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ όταν από σέντρα του Αντωνίου, ο Τσιάτσος στην προσπάθειά του να διώξει σημάδεψε το δοκάρι, και στην επαναφορά, ο Δράκος από κοντά έγραψε το 1-0. Η Δόξα απάντησε στο 20ο λεπτό, με τον Τσιάτσο να σεντράρει και το Βασιλάκη στην προσπάθειά του να απομακρύνει, να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα, κάνοντας άθελά του το 1-1. Στο 43ο λεπτό, λίγο έλειψε να έρθει ένα πρωτοφανές αυτογκόλ, ίδιο με το πρώτο της Δόξας, με το Σιλιόγκα να γυρίζει, και το Στ. Χάρο, αυτή τη φορά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, προσπαθώντας να διώξει!

Στην επανάληψη, το Κλειδί μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε ξανά, μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Κατσαρός έκανε το μπάσιμο και το σουτ στην κλειστή γωνία, με το Νάση να μην κάνει καλή εκτίμηση, κα την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το 2-1. Στο 52ο λεπτό, Ο Χάρος σούταρε από κοντά όμως η μπάλα κόντραρε, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Κατσαρού έφυγε λίγο άουτ. Το Κλειδί έψαξε ένα γκολ για να τελειώσει το ματς, όμως στο 66', το σουτ του Στ. Δήμου σταμάτησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Τελικά, το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στο 89ο λεπτό, όταν ο Μίγδος έφυγε στην κόντρα επίθεση, και σούταρε στην απέναντι γωνία, για το 3-1. Να σημειωθεί ότι στο 73ο λεπτό, τραυματίστηκε ο πολύπειρος ποδοσφαιριστής της Δόξας, Κώστας Μπαλάφας, και έκανε 5 ράμματα στο φρύδι, και του ευχόμαστε περαστικά.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Διονύσης Δημήτρης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας) : Μπόνιας, Χάρος, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ., Μπαλαδήμας, Κατσαρός, Δήμος (64' Φελέκης), Βασιλάκης, Δράκος (64' Δήμος Στ.), Αντωνίου, Μίγδος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Μπαλάφας (75' λ.τρ. Αράπης), Νούτσος (46' Κούρρα), Τσιάτσος (79' Μπιθυκούκης), Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου, Μάρκος (79' Βελαέτης), Θανάσης, Μπασιούκας, Σιλιόγκας