Πήρε το ντέρμπι και έμεινε στην κατηγορία ο Αχιλλέας

Ο Αχιλλέας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος του ντέρμπι με τη Γραμμενίτσα, και με τη νίκη του με 3-0, εξασφάλισε την απευθείας σωτηρία στην κατηγορία.

& 6972 247001

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Νεοχωρίου, στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Προοδευτική Γραμμενίτσας, επικρατώντας με 3-0 και εξασφαλίζοντας την απευθείας παραμονή στην κατηγορία, σε αντίθεση με την Προοδευτική που μετά από χρόνια κινδυνεύει με υποβιβασμό, και θα παλέψει για την παραμονή της στα play-out. Στο σημερινό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι είχαν πρώτοι δύο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθούν, όμως στο 7' και στο 8', ο Κόπανος είπε "όχι" σε ισάριθμα τετ α τετ των Γεωργόπουλου και Γαβριήλ Πανέτα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 15ο λεπτό είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Τσέλα, ενώ τρία λεπτά μετά, το σουτ του Νάτσιου έφυγε μόλις άουτ. Τελικά, το 1-0 πέτυχε ο Σκάρας στο 24ο λεπτό, με πλασέ μέσα από την περιοχή, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Προοδευτική έμεινε σχετικά νωρίς με παίχτη λιγότερο, καθώς στο 53' ο Κόνιαρης είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα σε αντίπαλο. Το αριθμητικό πλεονέκτημά του εκμεταλλεύτηκε ο Αχιλλέας, ο οποίος στο 67ο λεπτό, έκανε το 2-0, χάρη σε φάουλ του Φάκου, το οποίο μπέρδεψε και κρέμασε τον Ντεκούλη. Στο 75', ο Αχιλλέας έδωσε διαστάσεις στη νίκη του, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ, όταν ο Νάτσιος βρήκε τον Κωσταδήμα, που πέρασε και τον Ντεκούλη και έγραψε το τελικό 3-0.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Τράμπας Θωμάς

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Νάτσιος Χ. (77' Νάτσιος Δ.), Παππάς (86' Ράπτης), Γιαννούλης, Σκάρας, Τσέλα, Φάκος, Βούλγαρης, Πάνος, Κωσταδήμας, Στόγια

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ντεκούλης, Κακιώνης, Νύχτης (74' Σκορίλας), Κόνιαρης, Δερβίλης, Κουτσιμπέλας, Πανέτας Γαβ., Γεωργόπουλος (46' Ευταξίας), Κολιός, Πανέτας Γιωρ., Νάτσιος