Πήρε το "Χ" στην Κρήτη και έμεινε ζωντανός ο Καραϊσκάκης

Ισόπαλος χωρίς τέρματα, αναδείχτηκε με τον Ηρόδοτο ο Καραϊσκάκης, και η παραμονή πλέον θα κριθεί στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Στο κρισιμότερο ματς της σεζόν, μέχρι σήμερα, ο Καραϊσκάκης αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα, στην Κρήτη, με τον Ηρόδοτο και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία, αφού ενδεχόμενη ήττα θα τον καταδίκαζε. Η αρτινή ομάδα θα μπορούσε να έχει σκοράρει με τον Ντοναλντόνι, όπως και οι γηπεδούχοι ωστόσο, που στο δεύτερο μέρος ήταν ανώτεροι και πίεσαν για ένα γκολ. Πλέον, ο Καραϊσκάκης μένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής, δεν έχει ωστόσο την κατάσταση στα χέρια του, αφού βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι τελευταίες δύο αγωνιστικές θα κρίνουν τα πάντα, αφού μετά το Πάσχα, η αρτινή ομάδα αντιμετωπίζει τον πρωτοπόρο μεν, αδιάφορο δε, Λεβαδειακό, και για την τελευταία αγωνιστική ταξιδεύει στη Ρόδο, που είναι υποβιβασμένη, ενώ σήμερα δεν κατέβηκε καν να αγωνιστεί. Πρέπει βέβαια να σημειωθεί, πως ο Καραϊσκάκης ακόμη και με 2 νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια, περιμένει στραβοπατήματα από δύο εκ των Διαγόρα, Ηρόδοτου και Αστέρα Βλαχιώτη, ώστε να βρεθεί έστω και τελευταία στιγμή, εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η αρτινή ομάδα στο πρώτο ημίχρονο πατούσε καλύτερα στο ματς, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κάποια επικίνδυνη στιγμή για την εστία του Κρόστα. Στο 26ο λεπτό, ο Κορέλας έκανε επικίνδυνη σέντρα-σουτ, όμως ο Ιταλός γκολκίπερ του Ηρόδοτου μπλόκαρε. Στο 35ο λεπτό, ο Ποζατζίδης σούταρε δυνατά, όμως ο Λάζαρεβς μπλόκαρε, ενώ στο 43', μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βρεττός πήρε την κεφαλιά, όμως ο Χαλκιαδάκης δεν τη βρήκε από καλή θέση για να τη στείλει στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντονταλντόνι βγήκε σε προφανή θέση για γκολ, όμως δεν τελείωσε τη φάση, η μπάλα στη συνέχεια έφτασε στον Κορέλα, που επίσης ανακόπηκε πριν σκοράρει και η σπουδαία φάση πέρασε.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης απείλησε στα πρώτα λεπτά με ένα σουτ του Ντοναλντόνι, που πέρασε λίγο άουτ, όμως στη συνέχεια ο Ηρόδοτος ανέβασε στροφές και επέβαλε το ρυθμό του στο ματς, με τον Καραϊσκάκη να προσπαθεί να διασφαλίσει την ισοπαλία, κυνηγώντας την κόντρα επίθεση. Στο 63ο λεπτό, ο Ποζατζίδης σούταρε, όμως ο Λάζαρεβς κράτησε ανέπαφη την εστία του, ενώ στο 73ο λεπτό, η σέντρα σουτ του Αποστολίδη σταμάτησε και πάλι στο Λετονό γκολκίπερ. Η τελευταία σπουδαία στιγμή στο ματς, ήρθε στο 77ο λεπτό, για τους γηπεδούχους, όταν ο Αποστολίδης βρήκε κάθετα τον Ποζατζίδη, που πλάσαρε με μία, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, και το 0-0 παρέμεινε. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να αποφύγει την ήττα και τα κατάφερε, και πλέον μετά το Πάσχα, οφείλει να κάνει το 2 στα 2, ελπίζοντας σε απώλειες βαθμών από τους ανταγωνιστές του.

Διαιτητής: Στάμος (Ηλείας)  Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας) - Κορώνας (Πειραιά)  4ος: Ρηγόπουλος (Ηλείας)  Παρατηρητής: Τζίκας (Μακεδονίας)

Ηρόδοτος (Βούζας) : Κρόστα, Γκόμεζ, Ασίγκμπα, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Αργκιλέσι (70' Κίσσας), Βρεττός, Μπαρμπόσα (86' Σουρνάκης), Ποζατζίδης, Κάπελ (62' Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης

Καραϊσκάκης (Ουσταμπασίδης) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρας, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Κρισμάρεβιτς, Βαφειάδης (55' Χελοβάνι), Νταλακούρας, Μίλιτς (86' Φαν Ίπερεν), Κορέλας (55' Γαλεάδης), Ντοναλντόνι

photo credit : Irodotos FC