Πήρε «εκδίκηση» η ΑΕΚΠ κόντρα στον ΑΟΚ

Η ΑΕΚΠ επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 5-0 επί του ΑΟΚ, πέρνοντας εκδίκηση για την ήττα (2-0) του πρώτου γύρου στο Κορφοβούνι και ταυτόχρονα σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό, σουτ του Ξυλογιάννη έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ. Στο 15' μετά από γύρισμα του Αράπη, ο Τζιανούμης σούταρε επίσης λίγο άουτ. Στο 35' η ΑΕΚΠ άνοιξε το σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μήτσιου, ο Νάκης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 42ο λεπτό, από κάθετη πάσα του Ξυλογιάννη, ο Παππάς πέτυχε το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 65ο λεπτό, ο Παππάς διπλασίασε τα τέρματά του, όταν από κάθετη πάσα του Ζαγγανά από το ύψος της περιοχής σούταρε για το 3-0. Λίγο αργότερα ο Ζαγγανάς με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Φώτη σε απόκρουση, για να έρθει στο 71ο λεπτό το 4-0, όταν από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Ξυλογιάννης πάσαρε στον Παππά που σε κενή εστία σκόραρε πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 83ο λεπτό ο Μπιρμπίλης με τακουνάκι, έπειτα από γύρισμα του Μπέλλου στη μικρή περιοχή. Για την ομάδα του Κορφοβουνίου που δεν μπόρεσε να κοντράρει τους γηπεδούχους, είχε από ένα καλό σουτ σε κάθε ημίχρονο ο Μπόσμος, τα οποία όμως εξουδετερώθηκαν από τον Κατσαντούλα.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Βατός Παναγιώτης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Κατσαντούλας, Κοντογιάννης (70' Μπόκος), Νάκης (76' Μπιρμπίλης), Διαμάντης, Κωνσταντίνου, Σίμος, Τζιανούμης (64' Ζαγγανάς), Μήτσιος, Αράπης, Παππάς, Ξυλογιάννης (73' Μπέλλος)

ΑΟ Κορφοβουνίου: Φώτης, Τάτσης Α., Βασιλείου, Κοντοδήμας, Μέγας Αλ., Ζαφείρης, Παπαστράτος, Κοντοδήμας, Μπόσμος Δ., Τάτσης Κ., Δερδελής Ε.