Πέρασε στον τελικό η Δόξα! (pics)

Επικρατώντας με 2-0 της Καμπής, η Δόξα πέρασε τον τελικό του Πρωταθλήματος και θα μάθει αύριο τον αντίπαλό της.

Πολύ σπουδαία νίκη για τη Δόξα, που μετά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, προκρίθηκε και στον αντίστοιχο του Πρωταθλήματος, αποκλείοντας και πάλι την Καμπή, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν εκτάκτως χωρίς τον Κώστα Μπασιούκα, που αντιμετωπίζει ένα ζήτημα υγείας και του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση, περιμένουν αύριο να μάθουν αν ο αντίπαλος τους θα είναι η Αναγέννηση, όπως και στο Κύπελλο, ή οι Άγ. Ανάργυροι θα κάνουν τη μεγάλη έκπληξη, στον έτερο ημιτελικό. Η πρώτη φάση στο ματς, σημειώθηκε στο 7ο λεπτό και ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Μπαλαδήμα να σουτάρει άστοχα, για να χάσει τεράστια ευκαιρία η Δόξα να ανοίξει το σκορ, τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Μπαλαδήμας κέρδισε πέναλτι, όμως ο Παπαλάμπρης που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ. Η επιθετικότητα της Δόξας συνεχίστηκε και στο 12ο λεπτό, από μπαλιά του Σιλιόγκα, ο Μπαλαδήμας έπιασε το μονοκόμματο σουτ όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 16ο λεπτό, ήταν σειρά του Σιλιόγκα να απειλήσει την εστία της Καμπής, με το σουτ του όμως να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Γεροδήμου. Η πίεση της Δόξας, καρποφόρησε στο 20ο λεπτό, με τον Πατσαβούρα να εκτελεί δυνατά πλάγιο σαν κόρνερ, και το Σιλιόγκα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. H Kαμπή μετά το γκολ που δέχτηκε, όπως ήταν αναμενόμενο κυνήγησε το γκολ και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Η πρώτη της αξιόλογη φάση, ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Κωσταγιαννάκης σούταρε από πλάγια, με το Νάση να διώχνει δύσκολα και στη συνέχεια, τους αμυντικούς της Δόξας να απομακρύνουν. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα ευτύχησε στην πρώτη της φάση να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Μπαλαδήμα που σούταρε στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του και δίνοντάς της σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό. Έχοντας σκορ ασφαλείας η Δόξα έσφιξε την άμυνά της, και έπαιξε πιο προσεκτικά, με την Καμπή να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει. Στο 71ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τρίτο γκολ, όταν ο Μπαλαδήμας εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 80ο λεπτό, Μιχάλης και Κούρρα προσπάθησαν να συνδυαστούν μόλις πέρασαν στο παιχνίδι, όμως ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Δόξας, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στο γύρισμα του Μιχάλη. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τη Δόξα να κρατά το υπέρ της σκορ, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, με την Καμπή να αποχαιρετά τη χρονιά, φτάνοντας κοντά στους δύο στόχους της, όμως χάνοντάς τους λίγο πριν το τέλος, και τη Δόξα να ετοιμάζεται πλέον, μετά από μια γεμάτη σεζόν να διεκδικήσει και τους δύο τίτλους.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Πανάγος Άγγελος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Νούτσος (79' Κούρρα), Αράπης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (82' Στέργιος), Τσιάτσος (85' Γκούβελος), Μπαλαδήμας (79' Μιχάλης), Σιλιόγκας

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης (63' Στούπας), Σταμάτης Στ., Νίκαρης, Τζουμάκας Δ., Δήμος, Σταμάτης Σωτ. (20' λ.τρ. Κωσταγιαννάκης - 63' λ.τρ. Μπακοδήμος), Δημουλιάς (77' Κίτσιος)