Πέρασε στα ημιτελικά στα πέναλτι η Δόξα!

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου πέρασε η Δόξα, που επικράτησε με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι, των Αγ. Αναργύρων, με το ματς να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ.

Μετά από ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και αμφίρροπο παιχνίδι, η Δόξα κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου, αποκλείοντας τους Αγ. Αναργύρους στα πέναλτι με 5-3. Οι δύο ομάδες είχαν τις φάσεις για να φτάσουν σε ένα γκολ, ιδίως στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, αφού στην παράταση η κούραση ήταν εμφανής, όμως το τελευταίο σφύριγμα τις βρήκε ισόπαλες χωρίς τέρματα, και ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι, όπου μία απόκρουση του Νικολαΐδη ήταν αρκετή για να χαρίσει την πρόκριση στην τυπικά γηπεδούχο Δόξα.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 5ο λεπτό, απείλησαν, όταν ο Άκης Δήμος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλή θέση, στο ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, με την πρώτη τελική για τη Δόξα να έρχεται τρία λεπτά μετά, με το μακρινό σουτ του Μπασιούκα να μπλοκάρει εύκολα ο Παππάς. Στο 12ο λεπτό, ο Μπασιούκας πάτησε περιοχή, ξεφεύγοντας από την άμυνα των φιλοξενούμενων, σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μπαλαδήμας εκτέλεσε πολύ ωραία κόρνερ, με την μπάλα να περνά μπροστά από την εστία, χωρίς κάποιος συμπαίκτης του να μπορέσει να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 31ο λεπτό, ήταν σειρά του Καζναφέρη να δοκιμάσει το πόδι του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνά και πάλι πάνω από τα δοκάρια, με τη Δόξα, που έψαχνε να χτυπήσει στο χώρο να έχει στο 35' και ένα λεπτό αργότερα, δύο καλές στιγμές με τους Μπασιούκα και Μακρή, που δεν απέδωσαν όμως καρπούς. Στο 41ο λεπτό, ο Καζναφέρης είχε ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Νικολαΐδης, ενώ δύο λεπτά μετά, ήταν σειρά του Παπαδόπουλου να βρει χώρο και να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και στο 51ο λεπτό, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας, τελικός αποδέκτης ήταν ο Δημουλάς, που σούταρε μέσα από την περιοχή, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, με τη Δόξα να απαντά στο 53ο λεπτό, με τον Μπασιούκα να πιάνει γεμάτο σουτ έξω από την περιοχή, και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Παππά. Στο 63ο λεπτό, ο Μπασιούκας μπήκε και πάλι στην περιοχή, όμως δεν εκτέλεσε και έχασε την ευκαιρία, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Δημουλάς σούταρε από τα όρια της περιοχής, όμως ο Νικολαΐδης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε. Στο 65ο λεπτό, και πάλι ο Μπασιούκας, που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της Δόξας, έφυγε απέναντι από τον Παππά, όμως η αναπήδηση της μπάλας δεν το βοήθησε να εκτελέσει και ο γκολκίπερ των Αγ. Αναργύρων πήρε την μπάλα και το φάουλ, ενώ η επόμενη φάση στο ματς ήρθε στο 79ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να φεύγει στο χώρο και να σουτάρει από καλή θέση, όμως την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 86ο λεπτό, ο Κωστής έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά για τη Δόξα, όμως η σέντρα σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία, ενώ στο 89ο λεπτό, ο Κανζαφέρης λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όταν έπιασε πολύ καλό σουτ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να περνά από πολλά σώματα και να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νικολαΐδη. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Δόξα έφτασε με τη σειρά της κοντά στο γκολ, όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο νεαρός Γιάννης που είχε περάσει ως αλλαγή, πλάσαρε, με τον Παππά να μπλοκάρει.

Στην παράταση, η Δόξα λίγο έλειψε να μπει νωρίς μπροστά στο σκορ, όταν ο Μπασιούκας βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής και πλάσαρε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Κωστής αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 100ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Καζναφέρης έκανε προσωπική ενέργεια και σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Παπαγιάννη και να φεύγει κόρνερ, ενώ η επόμενη φάση ήρθε στην επανάληψη της παράτασης, με τον Μπαλαδήμα στο 107ο λεπτό να δοκιμάζει φάουλ που μπλόκαρε σταθερά ο Νικολαΐδης, με το σουτ του Καζναφέρη μέσα από την περιοχή, ένα λεπτό μετά, να φεύγει εκτός εστίας. Στα τελευταία λεπτά, στις δύο ομάδες βγήκε αναμενόμενα κούραση, με τις κράμπες να μην αφήνουν να υπάρξει ρυθμός και σοβαρές φάσεις, και το παιχνίδι να οδηγείται μοιραία στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου όπως προαναφέραμε η απόκρουση του Νικολαΐδη στην εκτέλεση του Δήμου, έδωσε την πρόκριση στη Δόξα. Αναλυτικά, οι εκτελέσεις :

Πέτσας 5-3

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του αγώνα, και τη διαδικασία των πέναλτι.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Βασιλάκης Στέργιος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαϊδης, Τσιάτσος, Κωστής, Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μακρής (53' Γκοτζά), Μπασιούκας, Γκούβελος (82' Γιάννης - 106' Μπιθυκούκης)

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Σαγάνης, Γιαννούλης, Δημουλάς, Κακκάβας, Δήμος, Θανάσης (58' Τζελιλάι), Καζναφέρης (108' Σακκάς Ν.), Μπαλαδήμας, Χούσος (85' Μάρκος), Παπαδόπουλος