Πέρασε με "διπλό" από τη Φήκη η Αναγέννηση!

Δύσκολη και πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, κόντρα στη Φήκη, με 0-2, μπαίνοντας με το δεξί στο Πρωτάθλημα!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, μπήκε στο Πρωτάθλημα η Αναγέννηση, που επικράτησε του ΠΟ Φήκης με 0-2, και επιστρέφει στην Άρτα με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Η αρτινή ομάδα είχε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα, και θα μπορούσε νωρίτερα να έχει τελειώσει το παιχνίδι, ενώ η Φήκη με τη σειρά της πάλεψε το ματς, δείχνοντας πως θα είναι ένα αξιόμαχο σύνολο, που θα δυσκολέψει πολύ τους αντιπάλους της, καθώς είχε τις στιγμές της για να σκοράρει, πέφτοντας όμως πάνω σε έναν πολύ σταθερό Μπαλαούρα, που ήταν εκ των κορυφαίων της αρτινής ομάδας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση είχε την πρώτη τελική του ματς, στο 4ο λεπτό, με τον Πάνο μετά από απομάκρυνση της άμυνας να σουτάρει ψηλά, με τη Φήκη με τη σειρά της να απειλεί για πρώτη φορά, στο 10', όταν ο Παναγιώτου έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε, με τον Μπαλαούρα όμως να μπλοκάρει σταθερά. Οι γηπεδούχοι μετά το 15ο λεπτό, είχαν κάποια συνεχόμενα στημένα, που πέρασαν χωρίς αποτέλεσμα, με την Αναγέννηση στο 19ο λεπτό να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Μουσιωτίτσα, με τον Μπεκατώρο, ένα λεπτό αργότερα να εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Η Φήκη αντέδρασε και βγήκε γρήγορα στην επίθεση, με τον Μπαλαούρα στο 23ο λεπτό να διώχνει δύσκολα σέντρα από τα πλάγια, και τους αμυντικούς να απομακρύνουν σωτήρια στη συνέχεια. Στο 28ο λεπτό, ο Μπεκατώρος σέντραρε επικίνδυνα, η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Φήκης, με τον Πάνο να κοντράρεται και την μπάλα να απομακρύνεται σε μια φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα, νέα φάση διαρκείας για την "Α", που ξεκίνησε και πάλι από τον Μπεκατώρο, τελείωσε με σουτ του ίδιου που μπλόκαρε ο Μήλος. Η Αναγέννηση είχε τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας τους χώρους και ψάχνοντας με σύνεση ένα δεύτερο γκολ, απειλώντας στο 42ο λεπτό, όταν ο Κυριάκης έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα από αριστερά, όμως ο Μήλος μπλόκαρε προ του Μανιώτη, που πάτησε περιοχή. Η Φήκη στα τελευταία λεπτά έψαξε την ισοφάριση, και στο 45ο λεπτό, ο Κουσκουνάς έκανε το σουτ από καλή θέση, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, μετά από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, όμως δε στόπαρε καλά και η ευκαιρία χάθηκε, με την Αναγέννηση να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση άγγιξε το δεύτερο γκολ, στο 49ο λεπτό, όταν ο Κυριάκης έκανε πολύ ωραία κούρσα, και έφτασε απέναντι στο Μήλο, όμως το διαγώνιο σουτ του με το αριστερό πέρασε ελάχιστα άουτ. Στην κόντρα επίθεση, ένα λεπτό μετά, ο Γκάντιας είχε ένα αρκετά άστοχο σουτ για τη Φήκη, για να χάσει νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία η Αναγέννηση, στο 53ο λεπτό, όταν ο Κυριάκης εκτέλεσε, μετά από σέντρα του Μουσιωτίτσα, με αμυντικό της Φήκης να απομακρύνει σωτήρια την μπάλα προ της γραμμής τέρματος. Στο 61ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, όταν ο Μπαλτάς βρέθηκε φάτσα με τον Μπαλαούρα, αμαρκάριστος, όμως δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε, και ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης το νίκησε. Ένα λεπτό αργότερα, η αρτινή ομάδα έχασε νέα σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη και παράλληλο γύρισμα, ο Κυριάκης ήταν και πάλι ο τελικός αποδέκτης, όμως η προβολή του από κοντά έφυγε λίγο άουτ. Η Φήκη προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 72ο λεπτό βρήκε χώρο στην κόντρα, με το Γεωργάκη να σεντράρει επικίνδυνα προς την εστία, με τον Μπαλαούρα να διώχνει. Η Αναγέννηση έβρισκε χώρους, και στο 76ο λεπτό είχε νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς, όταν σε πρώτη φάση ο Κυριάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά άργησε να εκτελέσει, και στη συνέχεια της φάσης, μετά από επικίνδυνη σέντρα, ο Δημητρέλλος βρέθηκε σε πολύ καλή θέση πλάγια μεν, αλλά με το Μήλο σχεδόν εξουδετερωμένο, όμως πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Φήκη στο 80ο λεπτό είχε νέα σέντρα σουτ που σταμάτησε στον Μπαλαούρα, για να τελειώσει το ματς στο 84ο λεπτό η Αναγέννηση, όταν μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, και αδράνεια της άμυνας, ο Ζυγκερίδης που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, σε μια από τις πρώτες του επαφές, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι ακόμα και μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκαν, δεν παράτησαν το ματς, και στο 91ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπαλτάς βρέθηκε σε καλή θέση και εκτέλεσε με πολλή δύναμη, όμως ο Μπαλαούρας έκανε εξαιρετική απόκρουση, κρατώντας το "μηδέν". Δύο λεπτά αργότερα, στην τελευταία στιγμή του ματς, ο Πολυζόπουλος που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, έπιασε εκπληκτικό γυριστό μετά από σέντρα του Γιαννούλα, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, με το 0-2 να παραμένει και την Αναγέννηση να ξεκινά με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το Πρωτάθλημα.

Διαιτητής : Δημέρας Κων/νος (Λάρισας)  Βοηθοί : Μπουρονίκος Μιλτιάδης (Λάρισας) - Δίχρης Δημήτριος (Λάρισας)  Παρατηρητής : Αγγελακόπουλος Ιωάννης (Καρδίτσας)

ΠΟ Φήκης (Ρούσσας) : Μήλος, Γιαννούλας, Τζέλης, Τεντολούρης, Δρόσος, Καλαμαράς (80' λ.τρ. Γκουγκουλιάς), Γεωργάκης, Γκάντιας (86' Κατσιούλας), Κουσκουνάς, Μπαλτάς (70' Πολυζόπουλος), Παναγιώτου

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Θεοδωράκης, Πλαστουργός (85' Παππάς), Κυριάκης, Μανιώτης, Δημητρέλλος (78' Ζυγκερίδης), Πάνος (78' Σακκάς), Μουσιωτίτσας (93' Παπαδόπουλος)