Πέρασε με ανατροπή από τη Φιλιππιάδα η ΑΕΞ (pics)

Επιστροφή στις νίκες με διπλό στη Φιλιππιάδα για την ομάδα του Ξηροβουνίου.

Μία δύσκολη αλλά και σημαντική νίκη που την φέρνει στην 5η θέση της βαθμολογίας παρέα με τον Δία Κωστακιών στο τέλος του α' γύρου, πέτυχε σήμερα το πρωί στη Φιλιππιάδα η ΑΕ Ξηροβουνίου. Η ΑΕΞ η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α' ημίχρονο, στην επανάληψη με τρία γκολ έκανε την ανατροπή, κατακτώντας τη τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τον ΑΟΦ, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο γύρο στην 9η θέση που δεν οδηγεί στη συμμετοχή της ομάδας στα play-off. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 13' με τον Τσίντζο να σουτάρει και τον Αλέξη να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο ημίωρο της αναμέτρησης, ο Σταμάτης από τα αριστερά βρήκε ωραία τον ξεχασμένο Μουστακλή στο β' δοκάρι, όμως ο επιθετικός των φιλοξενούμενων γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει. Στο 35ο λεπτό, η υπεροχή του ΑΟΦ έφερε αποτέλεσμα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κωστάκου από τα δεξιά, ο Παπαλέξης κοντρόλαρε και σούταρε πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αλέξης απέκρουσε σε κόρνερ κεφαλιά του Μπάσιου, το οποίο εκτελέστηκε απευθείας, με τους γηπεδούχους στο α' μέρος να έχουν ευνοϊκό άνεμο, όμως η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή.

Στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Μπουκουβάλα, με τον ίδιο να το εκτελεί και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Φιλιππιάδα είχε διπλή ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Αλέξης είπε "όχι" στις κεφαλιές των Μπάσιου και Τσίντζου. Η ΑΕΞ κατάφερε να πετύχει στη συνέχεια την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά, με τον Κυριαζή να σκοράρει με κεφαλιά στο 62ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουκουβάλα και τον Μουστακλή στο 65ο λεπτό, με ωραία ατομική προσπάθεια να πετυχαίνει το 1-3 για την ομάδα του. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχοντας το μομέντουμ του αγώνα απείλησαν και με νέο τέρμα, όμως το γυριστό του Μπουκουβάλα τρία λεπτά αργότερα πέρασε λίγο άουτ. Το σοκ των δύο γρήγορων τερμάτων δεν βρήκε απάντηση από τους γηπεδούχους ώστε να μπούνε ξανά στη διεκδίκηση του ματς, με τον Μπουκουβάλα στο 90' με σουτ από το κέντρο να σημαδεύει το δοκάρι του Τσάιμου.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.): Τσάιμος, Λιόντος, Λάμπρου (69' Στέφου), Θάνης, Κωστάκος, Δήμος, Μπεζεβέγκης, Μπάσιος, Παπαλέξης, Τσίντζος, Σταμάτης (69' Μπακοδήμος)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς): Αλέξης, Κλεισούρης Θ., Κλεισούρης, Κωστανίκος, Παππάς, Γκόκας, Μπουκουβάλας, Γεωργίου, Μουστακλής, Τσόλης (87' Ξέρας), Κυριαζής