Πέρασε με 1-4 από τα Ρόκκα ο Αίας Ράχης (pics)

Συνεχίζει με το απόλυτο η ομάδα της Ράχης.

13 στα 13 για τον Αίαντα Ράχης, ο οποίος πήρε ακόμα μία νίκη, και συνεχίζει την πορεία του για την άνοδο στην Α' κατηγορία, κάτι που στοχεύει να κάνει χωρίς να χρειαστεί να μπλέξει στη διαδικασία των μπαράζ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησαν, όταν ο Κοτρότσιος έβγαλε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Οικονόμου, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε άσχημα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα της Ράχης, όταν μετά από σέντρα του Κοτρότσιου, η μπάλα γλίστρησε μέσα από τα χέρια του Ζιώβα, και ο Κορέλης που καιροφυλακτούσε έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 26' από εκτέλεση φάουλ του Βίτσιου από τα δεξιά, ο Ντούπης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ζιώβα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κορελης έφτασε απέναντι από τον τερματοφύλακα και πλάσαρε υπό πίεση, με τον Ζιώβα να αποκρούει στη γωνία του σε κόρνερ. Στο 28' ο Βίτσιος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Σιαπάτης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να έχει κατεύθυνση προς την εστία, και τον Μάη να παρεμβαίνει στη φάση και να παραχωρεί κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πεντάλεπτο φωτιά που είχαν χωρίς να καταφέρουν να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα στο 31', όταν ο Τομουτζόγλου πέρασε κάθετα τη μπάλα στον Κορέλη, ο οποίος όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ζιώβα. Τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος, ήταν στις καθυστερήσεις ένα σουτ του Οικονόμου λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σκάει μπροστά από τον Ζιώβα που απέκρουσε δύσκολα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά δυνατά, και στο 48' από σέντρα του Καλαμπαλίκη, ο Τομουτζόγλου ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι σούταρε, με τον Ζιώβα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 54ο λεπτό, ο Αίας βρήκε τελικά το δρόμο προς το 0-2, από την άσπρη βούλα, ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο Κορέλης από την Δήμο και εκτέλεσε εύστοχα ο Βίτσιος. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κορέλης θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς για την ομάδα του, όταν μετά από σέντρα του Οικονόμου, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την κεφαλιά, με τον Ζιώβα να αποκρούει ξανά, ο οποίος παρά την ατυχία του στο πρώτο γκολ πραγματοποίησε αρκετές δύσκολες επεμβάσεις. Στο 63ο λεπτό, ήταν η σειρά του Αστέρα να κερδίσει πέναλτι, όταν έπειτα από ατομική προσπάθεια ο Μάης ανατράπηκε, με τον Κρεμίδα που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών να ευστοχεί και να μειώνει σε 1-2, δίνοντας προσωρινά άλλο ενδιαφέρον στον ματς. Στο 72' ο Αίας βγήκε ξανά στην επίθεση και έπειτα από ακόμη μία σέντρα, του Τομουτζόγλου αυτή τη φορά, ο Οικονόμου στο δεύτερο δοκάρι σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, από εκτέλεση φάουλ του Καλαμπαλίκη, ο Ντούπης είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ λίγο πιο πριν ο Αστέρας απείλησε, όταν από σέντρα του Αντωνίου και κεφαλιά του Τσώλα, ο Πανετάς δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε άουτ. Στο δίλεπτο 77'-78' κρίθηκε το τρίποντο του αγώνα, καθώς αρχικά ο Δήμος ύστερα από άσεμνη χειρονομία στον Τσιώρη αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίχτη λιγότερο, ενώ πριν καλά καλά προλάβουν οι γηπεδούχοι να ανασυνταχθούν, ο Τομουτζόγλου ύστερα από πάσα του Κορέλη που έφυγε στην κόντρα μετά από κάθετη πάσα του Βίτσιου, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και νίκησε τον Ζιώβα, κάνοντας το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στο 90ο λεπτό, μετά από σέντρα του Οικονόμου και κοντινή κεφαλιά του Κατέρου, ο οποίος λίγο πριν είχε χάσει από το ίδιο περίπου σημείο ευκαιρία για να σκοράρει.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Πανάγος Άγγελος - Τυρολόγος Βαλάντης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας-Γκανιάτσας): Ζιώβας, Αντωνίου, Δήμος, Βάντζος Ε. (61' Ζαρκάδας), Ντέμσιας (33' λ.τρ. Υφαντής), Μάης, Νίκαρης (75' Ντεκούλης Χ.), Κρεμίδας, Μπάσιος, Τσώλας (75' Βάντζος Ι.), Πανέτας

Αίας Ράχης (Κοσμάς): Γεωργάκης, Νίκου (82' Ευαγγέλου), Ντούπης, Αβραμίδης, Καλαμπαλίκης, Σιαπάτης (88' Θεμελής Ν.), Βίτσιος (82' Κατέρος), Κοτρότσιος (59' Μανώλης), Τομουτζόγλου (82' Θεμελής Γ.), Οικονόμου, Κορέλης