Πέρασε και από την Καμπή η Φλωριάδα

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και έμεινε και με παίχτη λιγότερο, η Φλωριάδα πέρασε και από τη δύσκολη έδρα της Καμπής με 1-4.

Το πρώτο της γκολ στο Πρωτάθλημα δέχτηκε ο η πρωτοπόρος Φλωριάδα, μένοντας πίσω στο σκορ, όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, και με καλή εμφάνιση γύρισε τον αγώνα επικρατώντας με 1-4. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, και μόλις στο 3ο λεπτό, ο Σπύρου έφυγε από δεξιά, όμως το παράλληλο γύρισμά του πέρασε από όλους. Ο ίδιος παίχτης μετά από ωραία ανάπτυξη, μοίρασε στον Τσίρο, που βρέθηκε απέναντι από το Σταμούλη, όμως άργησε να εκτελέσει, κλείστηκε από τον γκολκίπερ της Καμπής, και δεν πλάσαρε καλά. Στο 15ο λεπτό ο Μαργαρίτης είχε ένα δυνατό σουτ που μπέρδεψε το Σταμούλη, που με διπλή προσπάθεια όμως μπλόκαρε. Και φτάσαμε στο 19', όταν ο Λάκκας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Μπακόλα να μαζέψει την μπάλα για πρώτη φορά από τα δίχτυα του, γράφοντας το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Μάλιστα, λίγα λεπτά μετά, έπειτα από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Μουστακλής επωφελήθηκε όμως δε σούταρε καλά. Η Φλωριάδα ανέβηκε στο γήπεδο κι άλλο ψάχνοντας την ισοφάριση, και στο 35ο λεπτό, ο Αντωνίου σέντραρε, ο Σπύρου στο δεύτερο δοκάρι έσπασε με το κεφάλι στο πέναλτι, και ο επερχόμενος Νικοπολίδης υπό ασφυκτική πίεση, σούταρε ψηλά. Λίγα λεπτά μετά ήρθε τελικά το 1-1, όταν από κόρνερ του Νικοπολίδη, ο ανίκητος στον αέρα Κακάβας, με κεφαλιά, σκόραρε για τρίτο σερί ματς, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Κι ενώ το μομέντουμ του αγώνα γύρισε προς το μέρος της Φλωριάδας, ο Κατσαρός στο 41ο λεπτό, είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Παρ' ότι με παίχτη λιγότερο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν, όταν στο 43ο λεπτό ο Μήτσιος τσίμπησε την μπάλα προ του τελευταίου αμυντικού, όμως σε φάση διαρκείας και παρά το γεγονός ότι πλάσαρε υπό πίεση, ο Σταμούλης έδιωξε.

Στην επανάληψη, η Φλωριάδα μπήκε καλά στο χορτάρι και έφτασε άμεσα στο γκολ, όταν σε κατάσταση τρεις με δύο, ο Αντωνίου γύρισε παράλληλα, και ο Μήτσιος με προβολή, πρόλαβε το Σταμούλη, γράφοντας το 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία, σε αντίθεση με τους νικητές, που στο 55ο λεπτό έφτασαν κοντά στο 1-3. Ο πολύ καλός σήμερα, Μήτσιος, έκανε το γύρισμα και το σουτ, ο Σταμούλης έδιωξε ασθενώς, με την μπάλα να στρώνεται στο Σπύρου, που σούταρε με μία, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 68ο λεπτό, επήλθε αριθμητική ισορροπία, με τον Μπέτσα να δέχεται δεύτερη κίτρινη, και τους φιλοξενούμενους να μην αργούν να εκμεταλλευτούν τα νέα δεδομένα του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, στο 75' ο Νικοπολίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μήτσιος πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Σπύρου στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-3, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με το Μήτσιο, και τελικά στο τελευταίο λεπτό έφτασαν στο τελικό 1-4, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βλάχα, ο Λύτος σηκώθηκε μόνος και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σταμούλη.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης) : Σταμούλης, Στέργιος, Παππάς (77' Λάκκας Σ.), Ντούπης, Μπέτσας, Καρράς (82' Βασιλείου), Βλάρας, Λάκκας, Μουστακλής, Τζούκας (60' Ευαγγέλου), Μπανιάς (26' Καραντζάς)

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αντωνίου, Αποστόλου, Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (85' Βασιλάκης), Νικοπολίδης (89' Δήμος), Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου (80' Βλάχας)