Πέρασε χωρίς πρόβλημα στα ημιτελικά το Πέτα! (pics)

Εισιτήριο για τους ημιτελικούς της Β' ΕΠΣΑ έκλεισαν οι Φιλέλληνες Πέτα, που επικράτησαν της Ολυμπιάδας, με 3-0.

Με το Μήτσο να συνεχίζει την εξαιρετική του φόρμα στο σκοράρισμα, οι Φιλέλληνες Πέτα επικράτησαν της μαχητικής Ολυμπιάδας Αγ. Παρασκευής, με 3-0 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Β' ΕΠΣΑ, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Αστέρα Ρόκκα, που πήρε δύσκολα την πρόκριση, μετά τη λευκή ισοπαλία του, με το Δία Κωστακιών. Η Ολυμπιάδα στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίωρο, κοιτώντας στα μάτια το Πέτα, που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοσή του, είχε κάποιες μικροευκαιρίες με τους Τζούκα και Μήτσο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, για να φτάσουμε στο 22ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ στα όρια της περιοχής, για το οποίο φώναξαν πως ήταν εντός περιοχής, από το οποίο ο Σταμούλης έσπασε στο Σταμάτη, που σούταρε, με τον Τσουπρά να διώχνει δύσκολα με τα πόδια. Στο 36ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γρούμπας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι Φιλέλληνες ανέβασαν την πίεσή τους, θέλοντας να τελειώσουν το ματς, και αφού είχαν κάποια πολύ καλά σουτ εκτός περιοχής με τον Γρούμπα αλλά και διπλή ευκαιρία με τους Μήτσο, και Αθανασιάδη που σημάδεψε το δοκάρι, έφτασαν στο 2-0, στο 42ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Σταμάτη, ο Μήτσος αυτή τη φορά δε λάθεψε, εκτελώντας σωστά, σε ένα σημείο που έδωσε φτερά ψυχολογικά στην ομάδα του, αφού πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Οι Φιλέλληνες βγήκαν αποφασιστικά στην επανάληψη, για να τελειώσουν το ματς, και στο 50ο λεπτό, είχαν σημαντική ευκαιρία, με τον Αθανασιάδη να κάνει ωραία προσπάθεια και πλασέ που πέρασε ελάχιστα άουτ, για να φτάσουν στο 53ο λεπτό, σε τρίτο γκολ, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, όταν μετά από κάθετη πάσα του Σταμάτη και σέντρα του Κολοβού, ο Μήτσος διπλασίασε τα τέρματά του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Ο υπολειπόμενος χρόνος στο ματς ήταν τυπική διαδικασία, με την Ολυμπιάδα να προσπαθεί για ένα γκολ, έχοντας ένα καλό φάουλ στο 60', με τον Τσόλη, που έφυγε πάνω από την εστία, και ένα ακόμη καλύτερο του Παπαγιάννη, στο 64ο λεπτό, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πεπώνη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καλύβας είχε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Τσουπράς, ενώ στο 75ο λεπτό, ο Κώστας φάτσα με την εστία, έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει τέταρτο τέρμα για την ομάδα του. Στο τελευταίο τέταρτο, οι Φιλέλληνες έβρισκαν εύκολα χώρους, τους οποίους όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν, πράγμα που δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού πήραν χωρίς να υπερβάλλουν εαυτό, το επιθυμητό αποτέλεσμα και στρέφουν την προσοχή τους, πλέον, στο επόμενο παιχνίδι.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Νικολάου Βαγγέλης

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κάτσινος, Γούλας (46' Ευθυμίου), Ντιβέρης, Γρούμπας, Τζούκας (19' λ.τρ. Αθανασιάδης), Σταμούλης (60' Κώτσης), Καλύβας, Μήτσος (60' Κώστας), Σταμάτης Σ. (73' Λάλος), Κολοβός

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης) : Τσουπράς, Νίκας (81' Μπούρας), Δήμος, Κώστας, Βαγγελής, Παπαγιάννης, Τσόλης, Ζιώρης, Παπαλάμπρος (64' Σταμούλης), Βασιλάκης, Κατσάνος