Πέρασε δύσκολα από τον Καλόβατο η Αναγέννηση

Όπως και στον πρώτο γύρο, έτσι και σήμερα, η Αναγέννηση δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Καλοβάτου, με 1-3.

Νίκη με ανατροπή για την Αναγέννηση στην έδρα του Ολυμπιακού Καλοβάτου, της ομάδας αποκάλυψης του δευτέρου γύρου. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πρώτοι απειλητικοί στο ματς στο πρώτο 20λεπτο, έχοντας φάσεις με το Λύτο να νικιέται από το Σάλλα, καθώς και ισάριθμες κεφαλιές του Σιδηρόπουλου στο 15' και στο 20' που έφυγαν αμφότερες άουτ. Στο 21ο λεπτό, ο Καλόβατος πλησίασε στο γκολ, όταν ο Κωλέτσος έφυγε σε τετ α τετ από πάσα του Θεμελή, όμως νικήθηκε από το Γεροδήμο, που όσες φορές κλήθηκε φέτος να αγωνιστεί, ήταν σταθερός. Στο 25ο λεπτό, νέα φάση για γκολ, όταν έπειτα από φάουλ του Θεμελή, ο Σαλτογιάννης αστόχησε με κεφαλιά από καλή θέση. Η Αναγέννηση απάντησε στις φάσεις στο ημίωρο με τον Αλέξανδρο Παπακίτσο να σημαδεύει το δοκάρι με πλασέ, ενώ στο 35ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης είδε το σουτ του να φεύγει άουτ. Τελικά, στο 42ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν σε ωραία κόντρα επίθεση, ο Κωλέτσος γύρισε για το Νίκαρη που έσπασε με τη σειρά του στο Θεμελή, και εκείνος αφού προσποιήθηκε ωραία στο Γεροδήμο, έγραψε με πλασέ το 1-0. Στο 45ο λεπτό, ο Παπακίτσος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα, όμως νικήθηκε από το Σάλλα, ενώ στην επόμενη φάση, ο Νίκαρης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, από πάσα του Θεμελή, όμως σούταρε άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφεραν νωρίς το ματς στα ίσα, καθώς στο 47ο λεπτό, υποδείχτηκε πέναλτι σε χέρι αμυντικού, και ο Σιδηρόπουλος δε λάθεψε γράφοντας το 1-1. Στο 55ο λεπτό, ο Κωλέτσος είχε ωραία τεχνικό σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 63', ο Σιδηρόπουλος είδε την προσπάθειά του να σταματά στη γραμμή από αμυντικό. Τελικά, η ανατροπή ήρθε στο 73ο λεπτό για την "Α", όταν έπειτα από κόρνερ του Κατσαρού, ο Λύτος με κεφαλιά, έγραψε το 1-2. Ένα λεπτό μετά, ο Ασπροποταμίτης σούταρε άουτ, για να κλειδώσει η νίκη των φιλοξενούμενων στο 80ο λεπτό, όταν ο Αλέξανδρος Παπακίτσος με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γιαννούλη, διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Άξια αναφοράς, η παρουσία του Καλόβατου ειδικά στο δεύτερο γύρο, με την ποιοτική επιθετική τριπλέτα Θεμελή-Νίκαρη-Κωλέτσου να δημιουργεί προβλήματα σε όλες τις ομάδες της εξάδας.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Στούπας Παύλος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Τζίμας, Σμύρης, Σαλτογιάννης, Τζώρας, Τόλης, Κιούρα (70' Χατζίου), Παύλου (83' Καλύβας), Κωλέτσος Αχ. (90' Μπελέρης), Θεμελής Π. (64' Κωλέτσος Π.), Νίκαρης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.) : Γεροδήμος, Χεμπέγια (70' Παπακίτσος Δ.), Γιαννούλης, Λύτος, Παπαρούνης, Κραμπής, Σταμούλης, Κατσαρός (80' Τσελά), Σιδηρόπουλος, Ασπροποταμίτης, Παπακίτσος Α. (83' Βασιλάκος)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.