Πέρασε από το "Γεώργιος Γιολδάσης" η Φλωριάδα

Σε ένα ματς με δυνατές μονομαχίες και αρκετές κάρτες, η Φλωριάδα επικράτησε της Δόξας με 0-3.

Στην κορυφή παρέμεινε η Φλωριάδα, φτάνοντας τις 5 νίκες σε ισάριθμα ματς. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 2 τέρματα διαφορά, καθιστώντας πολύ δύσκολο το έργο της Δόξας να αντιδράσει. Στο 5ο λεπτό, ο Μήτσιος γύρισε ωραία και σούταρε στην περιοχή, ο Βαγγέλης απόκρουσε για να φτάσει η μπάλα στον Κατσαρό, που από πλάγια θέση με ωραίο σουτ στην κίνηση, έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και είχαν ένα μακρινό σουτ του Στασινούλα που δε δυσκόλεψε ωστόσο τον Μπακόλα. Στο 9' ήρθε το 0-2, όταν ο Βαγγέλης έκανε ασταθή επέμβαση σε μια ανύποπτη φάση, ο Αντωνίου "μυρίστηκε" το λάθος και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, με τη Δόξα να πληρώνει την απουσία του βασικού της τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ και είχαν μια καλή φάση, σε σέντρα σουτ του Τάτση που πέρασε από όλους για να βγάλει σε κόρνερ δύσκολα ο Μπακόλας. Από την πλευρά της η Φλωριάδα δημιούργησε αρκετές φορές προϋποθέσεις για γκολ, πιέζοντας ψηλά και κλέβοντας μπάλες, έχοντας ως καλύτερη στιγμή ένα σπάσιμο του Αντωνίου στο Μήτσιο που κόπηκε τελευταία στιγμή από το Βαγγέλη.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς νωρίς, με το Μαργαρίτη να εκτελεί κόρνερ στο 52', και τον Αποστόλου με ωραίο άλμα και κεφαλιά να γράφει το τελικό 0-3. Ο υπολειπόμενος χρόνος κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, με τη Φλωριάδα να δημιουργεί μικροευκαιρίες στην κόντρα χωρίς ωστόσο να βρίσκει άλλο γκολ. Στις δύο καλύτερές τους στιγμές, η Φλωριάδα απείλησε με τέταρτο γκολ στο 75ο λεπτό με τον Αποστόλου να βάζει κόντρα σε διώξιμο αμυντικού και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, ενώ νωρίτερα, η Δόξα είχε μια καλή φάση να μειώσει, όταν ο Βασιλάκης σηκώθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Μπακόλα όμως να κρατά το "μηδέν" παθητικό για την ομάδα του στο Πρωτάθλημα.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Γεωργούλας Βαλάντης

Δόξα Άρτας (Γεωργίου) : Βαγγέλης, Βελαέτης, Σφήκας, ΧαΪντάρι, Στέργιος, Στασινούλας, Μπιλιάλης (55' Παπαλάμπρης), Τάτσης, Τσούμαλης, Βασιλάκης (67' Κωνστανίνου), Τάγκας (70' Πεσλής)

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Καλαμπούκης (55' Μπαλάφας), Αποστόλου, Κακάβας, Λύτος (46' Βασιλάκης), Μαργαρίτης, Κατσαρός (60' Δήμος), Νικοπολίδης, Μήτσιος (70' Βλάχας), Σπύρου, Αντωνίου