Πέρασε αλώβητος και από το "Γεώργιος Γιολδάσης" ο Σκουφάς

Σε ένα ματς, που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κώστα Μπασιούκα, ο Σκουφάς επικράτησε της γηπεδούχου Δόξας, με 0-3.

Θα κρατήσει από ότι φαίνεται το βαθμό διαφοράς ο Σκουφάς από τη Φλωριάδα στα μπαράζ ανόδου, μετά και το πέρασμά του από την έδρα της Δόξας, με σκορ 0-3. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με το Σκουφά να προσπαθεί να πλαγιοκοπήσει την άμυνα της Δόξας. Στο 10ο λεπτό ήρθε η στιγμή που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Κώστας Μπασιούκας, ένας εκ των κορυφαίων παιχτών του Πρωταθλήματος, πάτησε άσχημα, με αποτέλεσμα να πέσει στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας να χτυπά σοβαρά στο γόνατο. Ο 31χρονος επιθετικός έχει ήδη χειρουργηθεί για χιαστούς στο παρελθόν στο άλλο πόδι. Το artagoal.gr εύχεται στον αθλητή γρήγορη ανάρρωση και ξανά δυνατός στους αγωνιστικούς χώρους. Να σημειωθεί, πως το "Γεώργιος Γιολδάσης" παρ' ότι ξαναφυτεύτηκε πέρσι, κρύβει πολλές παγίδες για τους ποδοσφαιριστές. Οι δύο ομάδες φάνηκαν σοκαρισμένες από το συμβάν και πέρασε ένα τέταρτο μέχρι να έχουμε την πρώτη αξιόλογη φάση του ματς, με τον Παπαγιάννη της Δόξας μα σουτάρει ωραία εκτός περιοχής, και την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαχρήστου. Τελικά το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 36', όταν σε εκτέλεση φάουλ, ο Κακάβας σηκώθηκε ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής της Δόξας, και με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 0-1. Ο Σκουφάς μετά το γκολ αυτό ενέτεινε την πίεσή του, ψάχνοντας νέο τέρμα, και στις καθυστερήσεις το βρήκε, με τον Τάσο Δάρδα να σκοράρει από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Καλόγηρος.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν νωρίς νωρίς νέο πέναλτι, και ο Μαγκάκης αυτή τη φορά, πέτυχε το 0-3. Παρά το ότι καθάρισε το ματς, ο Σκουφάς έψαχνε το γκολ, έχοντας δοκάρι με το Χούσο στο 62', καθώς και ένα ωραίο φάουλ του Χρηστογιάννη στο 71' που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μαλαμής. Από τη μεριά της η Δόξα είχε δύο καλές στιγμές με το Χρήστο Τάτση, στο 80' και στο 82', με τον επιθετικό της Δόξας να κόβεται τελευταία στιγμή στην πρώτη πριν σπάσει στο Σπύρου στο κενό τέρμα, και στη δεύτερη να αστοχεί σε τετ α τετ απέναντι από τον Παπαχρήστο. Οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν στα μπαράζ ανόδου, με το Σκουφά να έχει το σαφές πλεονέκτημα της διαφορά βαθμών.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Γεωργούλας Βαλάντης

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Βελαέτης, Παπαγιάννης, Αράπης, Στέργιος, Καλόγηρος (78' Τάτσης Χ.), Τάτσης Δ., Βασιλάκης, Σπύρου, Μπασιούκας (11' λ.τρ. Πολύζος), Ζήσης (62' Αρτέμης)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Παπαχρήστος, Καλπακούλας, Μαγκάκης, Κακάβας, Χούσος, Σχισμένος, Κυριάκης (70' Καζέλης), Δάρδας (54' Κατσιούλης), Τσαρακλημάνης, Χρηστογιάννης, Τσίρος (80' Τσιάπαλης)