Πέρασαν στους "8" οι Νέοι της ΕΠΣΑ!

Όπως και στην προηγούμενη φάση, οι Νέοι της ΕΠΣΑ προκρίθηκαν και πάλι στη διαδικασία των πέναλτι!

Μεγάλη πρόκριση για τους Νέους της ΕΠΣΑ, που πέρασαν στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, αφού επικράτησαν στα Γρεβενά της Κοζάνης με συνολικό σκορ 2-5 (2-2 κανονική διάρκεια και 0-3 στα πέναλτι). Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ο Κώτσης που σημείωσε τα 2 γκολ στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ στα πέναλτι μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμα μια φορά ο Νίκος Μπόκος, που αποσόβησε δύο από τα τρία πέναλτι των φιλοξενούμενων!

Στο 9ο λεπτό, η αρτινή ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν ο Κώτσης με απευθείας κόρνερ, σημείωσε το 1-0. Η Κοζάνη απάντησε στο 21ο λεπτό, με το φορ της Μέτκαρη με κεφαλιά να γράφει το 1-1 για την ομάδα του. Στο ημίωρο, ο Κώτσης και πάλι έφυγε στην κόντρα και με πολύ ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Μπογιατζούλη, σημειώνοντας το 2-1 για την Άρτα. Στο 35ο λεπτό σε κόντρα επίθεση, η Κοζάνη ξαναέφερε το ματς στην ισοπαλία σε κομβικό σημείο, όταν ο Χατζηνίκου βρέθηκε σε καλή θέση από πλάγια και σούταρε για το 2-2

Το δεύτερο μέρος ήταν αμφίρροπο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την αρτινή ομάδα να ζητά πέναλτι σε δύο περιπτώσεις, όμως το διαιτητή να δείχνει "παίζετε". Κάπως έτσι φτάσαμε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, με τους παίκτες μας να εκτελούν χωρίς το άγχος της προηγούμενης φάσης, έχοντας τρεις στις τρεις εκτελέσεις, με τους Κώτση, Ευαγγέλου και Παππά, ενώ η Κοζάνη είχε μηδέν στις τρεις, αφού ο Μπόκος σε δύο περιπρώσεις και σε μία το δοκάρι έκριναν το νικητή.

Διαιτητής : Πέτσας (Τρικάλων)  Βοηθοί : Αλεξόπουλος (Τρικάλων) - Παπαγεωργόπουλος (Τρικάλων)

ΕΠΣ Άρτας (Μαγκάκης) : Μπόκος Ν., Ρούμπος, Κατσιγιάννης, Έξαρχος, Παππάς, Μίκροβας, Μπόκος Γ., Μπολιεράκης, Κώτσης, Πάνος, Ευαγγέλου
στον πάγκο : Τζουμάκας, Κωσταβασίλης, Παππάς,Ρεσίτης, Παπανδρέου, Μπέκας, Παπαστάθης

ΕΠΣ Κοζάνης : Μπογιατζούλης, Καλημέρης, Δεληζήσης, Πάτσικας, Τουλουμενίδης Γ., Σαπνάρας, Γιαννιός, Φουντόγλου, Μέτκαρης, Τουλουμενίδης, Χατζηνίκου
στον πάγκο : Τζιμόπουλος, Σαλονικίδης, Σαπαλίδης, Ναθαναηλίδης, Τσίγκας, Παλάσκας, Καλπάνογλου