«Πεντάσφαιρος» Αστέρας Ρόκκα, 5-1 εκτός έδρας την ΑΕΞ (pics)

Δεύτερη σερί νίκη με τέσσερα γκολ διαφορά για τον Αστέρα, ο οποίος πλέον βρίσκεται μόνος στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από τα τρία φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Νέα ευρεία νίκη πήρε αυτή τη φορά εκτός έδρας ο Αστέρας Ρόκκα και συγκεκριμένα στο γήπεδο της Καμπής, κόντρα στη νεανική ομάδα του Ξηροβουνίου. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με διπλή ευκαιρία, όταν από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Ντούκας δεν απομάκρυνε σωστά με τις γροθιές, ο Μουστακλής έκανε την κεφαλιά χωρίς θετική κατάληξη, ενώ και ο Γεωργίου από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 8', όταν από σέντρα του Κρεμίδα, ο Μάης από κοντά έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Η ΑΕΞ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο Τσόλης εκτέλεσε απευθείας φάουλ που κέρδισε ο Μουστακλής, η μπάλα πέρασε από την εξωτερική πλευρά του τοίχους και κατέληξε στη γωνία του Ντούκα για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Συγίζης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή μετά από πάσα του Νίκαρη, όμως ο Ζιώγος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, για να ισοφαρίσουν οι παίχτες του Αστέρα στο 16ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Μήλιου από πλάγια θέση, η μπάλα χτύπησε στο απέναντι κάθετο δοκάρι, με τον Ηλ. Γκανιάτσα που πήρε το ριμπάουντ, να στέλνει με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 29' από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Μουστακλής έκανε κεφαλιά προς τα πίσω, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Ντούκα, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με το γκολ της ανατροπής στο 32ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Ηλ. Γκανιάτσας με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Ζιώγου, κάνοντας το 1-2 και σημειώνοντας για δεύτερο σερί ματς δύο τέρματα. Στο 38' οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως το σουτ του Βλάρα απέκρουσε σε κόρνερ ο Ντούκας στη γωνία, με τον Αστέρα πέντε λεπτά αργότερα να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα, όταν ο Χρ. Γκανιάτσας με κεφαλιά πάσα έβγαλε το νεαρό Νίκαρη σε θέση τετ-α-τετ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-3. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μία κακιά στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ντούκας διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Καραγιάννη για την υπόδειξη έμμεσου στην περιοχή και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση, ένα έμμεσο που δεν μετουσιώθηκε σε γκολ από τους γηπεδούχους και δεν κόστισε εν τέλει στην ομάδα των Ρόκκα.

Στην επανάληψη, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Αστέρας στεκόταν χωρίς πρόβλημα στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στη μείωση του σκορ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι στο 74', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά πάσα, ο Μουστακλής από κοντά πλάσαρε, ο κατά συνθήκη τερματοφύλακας μετά και την αποβολή, Σιαπέρας, απέκρουσε, ενώ ο Γκόκας που πήρε το ριμπάουντ, νικήθηκε ξανά από τον Σιαπέρα που έπεσε σωτήρια στη γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 81' η ΑΕΞ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από αρκετές εναλλαγές της μπάλας, ο Μπουκουβάλας από πλεονεκτική θέση στην περιοχή πλάσαρε στην αγκαλιά του Σιαπέρα. Και αφού η ΑΕΞ αδυνατούσε να σκοράρει, το έκανε ξανά ο Αστέρας στο 87ο λεπτό, με το Νεραϊδιώτη από πλάγια να φτάνει μέχρι τη γωνία της μικρής περιοχής και με σουτ στην κλειστή γωνία να νικά τον Ζιώγο για το 1-4. Το τελικό 1-5 διαμορφώθηκε στο 91ο λεπτό, όταν από σέντρα σουτ του Μάη, ο Ζιώγος δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Τσώλας εξ επαφής δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στο βάθος της εστίας.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Βασίλα Φωτεινή - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς): Ζιώγος, Βλάρας (63' Κλεισούρης), Κωστανίκος (46' Μπουκουβάλας), Τζουβάνος Ε., Παππάς, Τσόλης, Γκόκας, Γεωργίου (86' Τζουβάνος Χ.), Κυριαζής, Μουστακλής, Κόρδας (86' Χασκής)

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Ντούκας, Υφαντής, Συγίζης, Ζαρκάδας, Χαϊντάρι, Μάης, Μήλιος, Γκανιάτσας Χρ. (75' Νεραϊδιώτης), Γκανιάτσας Ηλ. (69' Τασούλας), Κρεμίδας (88' Τσώλας), Νίκαρης (46' Σιαπέρας)