Πανάξια ισοπαλία μέσα στα Πηγάδια για τον Καραϊσκάκη!

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, ο Καραϊσκάκης απέσπασε ισοπαλία, μέσα στην Ξάνθη, με 1-1.

Ακόμα ένα πολύ σπουδαίο εκτός έδρας αποτέλεσμα για τον Καραϊσκάκη, που δείχνει για ακόμα ένα ματς, επί ημερών Γιάννη Μάγγου, ότι αδικεί τον εαυτό του, με τη βαθμολογική του θέση. Η αρτινή ομάδα κοίταξε στα μάτια την Ξάνθη του υψηλού μπάτζετ και των μεγάλων ονομάτων, πήρε δίκαια την ισοπαλία με 1-1, και αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στα τελευταία λεπτά, που αγωνίστηκε με παίκτη περισσότερο, θα μπορούσε να έχει φύγει και με το "διπλό". Σφοδρές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους στο τέλος του ματς, για ένα γκολ του Καπνίδη που ακυρώθηκε, άδικες ωστόσο, καθώς ο φορ των γηπεδούχων ήταν όντως εκτεθειμένος και το γκολ ορθώς ακυρώθηκε. Ανύπαρκτο πέναλτι, υπέρ της Ξάνθης, καταλόγισε στο 1-0, ο διαιτητής Μπούμπας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, και άγγιξαν το γκολ στο 5ο λεπτό, με το Θανάση Παπάζογλου να πιάνει τρομερή κεφαλιά, μετά από κόρνερ, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπουργάνη. Στο 12ο λεπτό, ήρθε το 1-0, όταν μετά από φτηνό "πούλημα" της μπάλας από το Ναζίμ, στο αμυντικό τρίτο του Καραϊσκάκη, ο Ντίνας προχώρησε και σούταρε, ο Κλιγγόπουλος έβαλε άτσαλα το πόδι του, αλλάζοντας εντελώς πορεία στην μπάλα, που κατέληξε στα δίχτυα. Στο 15ο λεπτό, ο Δούμτσιος κόπηκε σωτήρια πριν εκτελέσει με το κεφάλι, για να φτάσουμε στο 21', όταν ο Μπούμπας ανακάλυψε πέναλτι σε πτώση του Σιατραβάνη στην περιοχή, με τον Μπρέμπο να μη βρίσκει τον επιθετικό της Ξάνθης, ο οποίος κλώτσησε χορτάρι. Ο ίδιος ο Σιατραβάνης ανέλαβε την εκτέλεση, επιχείρησε να σκοράρει με χτύπημα α λα Πανένκα, που δεν του βγήκε, στέλνοντας την μπάλα άουτ! Ο Καραϊσκάκης παρά το εις βάρος του σκορ, πατούσε καλά στο γήπεδο, και έψαχνε τρόπο να βγει μπροστά, απειλώντας για πρώτη φορά, στο 28', με την κεφαλιά του Τσούτση να φεύγει άουτ. Στο τελευταίο τέταρτο η αρτινή ομάδα στεκόταν καλύτερα, όμως δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια καθαρή φάση για γκολ.

Στην επανάληψη, η Ξάνθη απείλησε πρώτη, στο 48ο λεπτό, με τον Παντελιάδη να κάνει ωραία σέντρα, όμως το Σιατραβάνη να μην μπορεί να κάνει επαφή με την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Ο Καραϊσκάκης που έψαχνε την κόντρα με αξιώσεις προειδοποίησε στο 52ο λεπτό, με τον Κορέλα, που όσο αγωνίστηκε πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τον Καραϊσκάκη, να κάνει ωραία κούρσα και σουτ, που έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ στη γωνιά του, ο Μπέντο. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 58ο λεπτό, με το Ναζίμ να εξιλεώνεται για τη φάση του 1-0, κλέβοντας από το Θυμιάνη, και στη συνέχεια, πλασάροντας εύστοχα τον Μπέντο, με το αριστερό, μετατρέποντας σε γκολ την κάθετη πάσα του Δούμτσιου, για το τελικό 1-1. Στο 68ο λεπτό, σημειώθηκε η φάση που προαναφέραμε, με τον Καπνίδη να σκοράρει με κεφαλιά, τον πρώτο βοηθό να ακυρώνει το γκολ, και τους γηπεδούχους να πέφτουν πάνω του για αρκετή ώρα. Όπως φάνηκε ωστόσο, και στη συνέχεια, η απόφαση ήταν σωστή, καθώς τη στιγμή της κεφαλιάς, ο Καπνίδης καλύπτεται, ωστόσο τη στιγμή της σέντρας, ο φορ της Ξάνθης είναι σαφώς πιο μπροστά από την άμυνα. Στο 71ο λεπτό, ο Μπουργάνης σταμάτησε σουτ του κορυφαίου του γηπέδου, Σρόιγιεν, ενώ στο 75ο λεπτό, ο ταχύτατος Μαραθωνίτης έφυγε στην κόντρα, έσπασε στο Ναζίμ, το πλασέ του οποίου όμως κοντραρίστηκε σωτήρια! Η Ξάνθη πίεσε τα επόμενα λεπτά, με τον Μπουργάνη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Καπνίδη, ενώ από το κόρνερ, ο Παπάζογλου βρέθηκε αδικαιολόγητα αμαρκάριστος, όμως προτίμησε να κάνει κεφαλιά-ψαράκι αντί να σουτάρει, δίνοντας την ευκαιρία στον Τάμπα να απομακρύνει, πάνω στη γραμμή! Στο 91ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω πολύ επικίνδυνου παιξίματος του Θυμιάνη, που αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Καραϊσκάκης απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πάρει το ματς, όταν ο Μαραθωνίτης έκλεψε, βγάζοντας την αρτινή ομάδα στο 3 με 2, έκανε απανωτές προσποιήσεις, ενώ θα μπορούσε να τελειώσει τη φάση, τελικά έσπασε στο Μαύρου, που αν και μόνος δεν έκανε καλό τελείωμα, δίνοντας την ευκαιρία στο Μπέντο να μπλοκάρει. Έτσι οι παίκτες του Γιάννη Μάγγου πήραν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, όμως τα Τρίκαλα, έκαναν το "μπαμ", φεύγοντας με το "διπλό" από την έδρα του Εργοτέλη, φέρνοντας σε πολύ δύσκολη θέση τον Καραϊσκάκη, που σίγουρα αν παρουσίαζε τη σημερινή εικόνα του σε όλα τα ματς, θα βρισκόταν πολύ ψηλότερα στη βαθμολογία.

Γκολ : Ντίνας 12' / Ναζίμ 58'

Κίτρινες : Βέρκερ, Ντίνας, Τάτος, Θυμιάνης / Τσούτσης, Μπουργάνης, Ναζίμ, Κόκας

Κόκκινη : Θυμιάνης

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)  Βοηθοί: Αναστασιάδης (Σερρών) - Κουκούμης (Καβάλας)  4ος: Παρχαρίδης (Δράμας)  Παρατηρητής: Φωτιάδης (Σερρών)

Ξάνθη (Τεννές) : Μπέντο, Παπάζολγου, Βέρκερ, Παντελιάδης, Μπριλάντε, Θυμιάνης, Δημούτσος, Ντίνας (59' Τάτος), Σιατραβάνης (59' Έμπερτ), Σρόιγεν, Παπάζολγου Θ. (65' Καπνίδης)

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Μπουργάνης, Τάμπας, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Νταλακούρας, Ναζίμ, Μπρέμπος (55' Κόκας), Κλιγγόπουλος, Δούμτσιος (79' Γυφτοκώστας), Τσούτσης, Κορέλας (55' Μαραθωνίτης)