Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Νέα Ιωνία η Αναγέννηση (pics)

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την σημερινή αναμέτρηση η Αναγέννηση με τη Νέα Ιωνία, η οποία ολοκλήρωσε αήττητη τον α’ γύρο της Α1 Γυναικών.

Με 29-33 επικράτησε η Νέα Ιωνία στην έδρα της Αναγέννησης σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική που έριξε την αυλαία της Α1 Γυναικών. Η Νέα Ιωνία με τη νίκη αυτή έφτασε τους 18 πόντους έχοντας το απόλυτο 9/9 στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την αρτινή μας ομάδα που παρέμεινε στην 4η θέση με 12 βαθμούς, μία νίκη πίσω από την Πυλαία, καθώς είχε ηττηθεί και από αυτή εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν με 0-5, όμως σιγά-σιγά η Αναγέννηση ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί στο τέταρτο πεντάλεπτο με 10-9. Στη συνέχεια όπως ήταν φυσικό το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με τη Νέα Ιωνία να καταφέρνει στο τέλος του α' μέρους να ανακτήσει ένα μικρό προβάδισμα και το ημίχρονο να λήγει με το σκορ στο 17-20.

Στο β' μέρος, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν και πάλι πιο δυνατά καταφέρνοντας αυτή τη φορά να ξεφύγουν με +7 (20-27). Οι αθλήτριες της Αναγέννησης έκαναν στο τελευταίο δεκάλεπτο μία τεράστια προσπάθεια να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας, όμως δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από τα 2 γκολ (29-31), γνωρίζοντας στο τέλος την ήττα. Για τις γηπεδούχες πρώτη σκόρερ ήταν και πάλι η Ανδρίτσου με 12 γκολ, με τη Νούλα να την ακολουθεί με 7.

Διαιτητές: Τσιάνας - Αγγελίδης

Τα πεντάλεπτα: 1-5, 4-7, 8-9, 12-13, 14-16, 17-20 (ημχ), 17-22, 18-23, 20-26, 23-29, 27-30, 29-33

Δίλεπτα: 6-2  Πέναλτι: 5/5-1/3

Αναγέννηση Άρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 3, Αμβροσιάδου, Ρίζου, Μόσχου 1, Μπουκουβάλα, Σκάρα, Νούλα 7, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου 1, Μούρνου 1, Σαΐντοβα, Ανδρίτσου 12, Καραχαρίση 2, Προκοπίδου 2

ΟΦΝ Ιωνίας (Ανταλής): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Νοροτσέα, Λιουμπιάναια 1, Αράλντι 2, Κμίροβα 4, Μπόζιου, Κρίνιτς 1, Μακρή, Φράγκου 5, Ν. Κεπεσίδου 9, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Νταβίντοβιτς, Πάπα 6, Στουγιαννίδου 1