Ο Σκουφάς πέρασε με νίκη 5-0 από τη Γραμμενίτσα

Ο Σκουφάς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και νίκησε την Προοδευτική με σκορ 5-0 στο γήπεδο της Γραμμενίτσας, έκανε το 6 στα 6 και συνεχίζει την πορεία του χωρίς απώλεια βαθμών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 20ο λεπτό είδαν τον στυλοβάτη φέτος της άμυνας Χρήστο Σιαπέρα να παθαίνει κάταγμα στο χέρι του, στο βραχιόνιο οστό, και να διακομίζεται στο ΓΝ Άρτας για την άμεση αντιμετώπισή του. Το ΔΣ του Σκουφά Κομποτίου, μέσω του artagoal.gr, εύχεται περαστικά στον Χρήστο Σιαπέρα και γρήγορα να επιστρέψει πίσω στους αγωνιστικούς χώρους. Στη συνέχεια η Προοδευτική απείλησε σε δύο περιπτώσεις με σουτ του Αθανασιάδη, όμως στην πρώτη ο Μούτσιος μπλόκαρε και στην επόμενη φάση από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη βρήκαν τον τρόπο για να ανοίξουν το σκορ στο 44ο λεπτό, όταν ο Νάτσιος ανέτρεψε τον Βερλέκη μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής Νούσιας έδειξε την άσπρη βούλα και ο Βερλέκης που ανέλαβε να το εκτελέσει δεν αστόχησε για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του με ακόμη ένα γκολ σε κομβικό σημείο, καθώς στο 47ο λεπτό ο Αντωνίου με αριστερό βολέ έστειλε τη μπάλα στο "Γ" της εστίας κάνοντας το 0-2. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο πρώην σκόρερ της Προοδευτικής, Σπύρος Τσαρακλημάνης, ο οποίος με χατ-τρικ σφράγισε για την ομάδα του Κομποτίου τη νίκη με το τελικό 0-5. Στο 54ο λεπτό ο Θεοδωρής με κάθετη πάσα βρήκε τον Τσαρακλημάνη, ο οποίος με σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-3. Στο 71ο λεπτό, ο Βερλέκης εκτέλεσε απευθείας κερδισμένο φάουλ, ο Νάκος απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο σέντερ φορ του Σκουφά πέτυχε το 0-4. Το τελικό 0-5 από τον Τσαρακλημάνη σημειώθηκε στο 83ο λεπτό, έπειτα από αναμπουμπούλα, ο οποίος αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα της Προοδευτικής.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Βάτος Παναγιώτης - Γκόκα Κατερίνα

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Ι.): Νάκος, Σκορίλας (58' Πανέτας), Σιαπέρας Χ. (28' λ.τρ. Παπαευθυμίου), Βαλίλης (60' Νάσης), Παππάς Θ., Νάτσιος Σ., Δάρδας, Μπασιάκος, Φώτης, Παππάς Φ. (58' Δημητρίου), Αθανασιάδης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Τζιότζιος, Σχισμένος, Πέτσας, Μπελής Γ. (68' Κουτσοκέρας), Μαλτέζος (60' Καλπακούλας), Θεοδωρής (87' Καρδάσι), Τάσσος, Αντωνίου (71' Κλάιντι), Βερλέκης, Τσαρακλημάνης