Ο μαχητικός Αστέρας Ρόκκα υποχρέωσε σε ήττα τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων!

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε σήμερα το πρωί ο Αστέρας Ρόκκα, επικρατώντας με 1-0 των Αγ. Αναργύρων.

Σε ένα ματς, όπως βέβαια και όλα τα σημερινά, όπου ο δυνατός αέρας δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ο Αστέρας Ρόκκα υποχρέωσε σε ήττα τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τη 2η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει στην άνοδο στην Α' κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 4', όταν από σέντρα του Κάτσινου, ο Τρούλλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, για να απαντήσει με ένα μακρινό σουτ ο Γκανιάτσας, το οποίο μπλόκαρε ο Παππάς. Τρία λεπτά αργότερα, από γύρισμα του Μπάσιου, ο Γ. Πανέτας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Σιαπλαούρα, και ο Αλ. Πανέτας που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, γκολ το οποίο τελικά έκρινε και την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, όμως στο 21', από μακρινή μπαλιά που πέρασε στην περιοχή, ο Ν. Σακκάς από πλάγια θέση πλάσαρε, όμως ο Γ. Ντεκούλης απέκρουσε με τα πόδια, αποσοβώντας την ισοφάριση, με τη μπάλα στη συνέχεια να περνά παράλληλα με το τέρμα, σε ένα πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση στα υπόλοιπα λεπτά.

Στην επανάληψη, οι παίχτες των Αγ. Αναργύρων μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι για να ισοφαρίσουν, όμως στο 48', ο Ντεκούλης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Τρούλλη, από την εκτέλεση του οποίου από τον Κόνιαρη, ο Κάτσινος που πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, είδε να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 55' ο Τρούλλης από τα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε ένα τεχνικό σουτ, με το Ντεκούλη να αποκρούει σε κόρνερ και αυτό το σουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους τον πολύπειρο Τρούλλη, όμως έπεισε πάνω στον έμπειρο Γ. Ντεκούλη, που αν και σήμερα ήταν μόλις η 2η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα, μετά από χρόνια απουσίας τον σταμάτησε και στην φάση του 73', όπου προσπάθησε με τη βοήθεια του αέρα να το νικήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά και στη φάση του 82', όπου μέσα από την περιοχή, σταμάτησε το σουτ του με τα πόδια. Τελικά, στο 90ο λεπτό, το αποτέλεσμα στη μονομαχία των δύο δεν άλλαξε, με τον Ντεκούλη να αναδεικνύεται σε πολυτιμότερο παίχτη του ματς και τον Τρούλλη σε μοιραίο για την ομάδα του, όταν ο Ν. Σακκάς κέρδισε πέναλτι από τον Αντωνίου και ο Τρούλλης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, είδε τον Ντεκούλη να πέφτει σωστά, να τον σταμάτα και από τα 11 βήματα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Φάντης Δημήτρης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντεκούλης Γ., Υφαντής, Δήμος (89' Βάντζος), Ζαρκάδας, Αντωνίου, Μάης, Γκανιάτσας, Πανέτας Αλ., Μήλιος (88' Τσώλας), Μπάσιος, Πανέτας Γ.

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς): Παππάς, Φλούδας, Σιαπλαούρας (68' Τζίμας), Κόνιαρης, Μποχώτης, Κακάβας, Σακκάς Κ., Τρούλλης, Κάτσινος, Γεωργούλας, Σακκάς Ν.