Ο Απόλλων κέρδισε την ΑΕΚΠ και έκανε το 2Χ2 στα play-out

Νέα νίκη με 2-0, αυτή τη φορά εντός έδρας για τον Απόλλων Γλυκορίζου, ο οποίος ξέφυγε 4 βαθμούς από την τρίτη Προοδευτική Γραμμενίτσας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για το τρίποντο της νίκης και άνοιξαν το σκορ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό και μετά από πλάγιο του Τσιγαρίδα, επικράτησε σύγχυση στην αντίπαλη περιοχή και ο Μανιφάβας με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0. Ο Απόλλων είχε ακόμα δύο καλά σουτ στο 25' και στο 35' από τους Τσαλοκώστα και Μαλέσκο αντίστοιχα για να διπλασιάσει τα τέρματά του, χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς δεν βρήκαν στόχο.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 64' ο Τσαλοκώστας εκτέλεσε κόρνερ και ο Τρούλλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του. Η ομάδα του Γλυκορίζου είχε στη συνέχεια και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα. Ο Τσιγαρίδας με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, ο Μανοδήμος επίσης με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ ο Δήμος είχε ένα καλό πλασέ που επίσης δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι λίγα λεπτά πριν το τέλος είχαν μία καλή ευκαιρία με τον Σερέτη, έπειτα από προσωπική ατομική προσπάθεια, όμως το σουτ του μπλόκαρε ο Μπίζας.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Τράμπας Θωμάς - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπίζας, Γκότσε, Μανιφάβας, Τσιγαρίδας, Μπαλαδήμας, Τσαλοκώτσας (78' Τσιάπαλης), Τρούλλης, Μαλέσκος, Γρηγορίου (81' Γκαναβίας), Δήμητσας (72' Μανοδήμος), Δήμος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών: Παπαθανασίου Χ., Παπαθανασίου Δ., Τζιανούμης (88' Παπαθανασίου Α.), Διαμάντης, Γεωργακόπουλος, Qyra, Σίμος, Βάντζος (80' Μπιρμπίλης), Κοντογιάννης, Σερέτης Α-Α., Μπόκος (72' Σερέτης Α-Π.)