Νικήτρια στο «θρίλερ» στα Γιάννενα με buzzer beater τρίποντο του εκπληκτικού Ίλιτς η Δόξα Πύρρου

Τρία στα τρία για την αρτινή μας ομάδα, με μεγάλη νίκη στα Γιάννενα χάρη σε τρίποντο του κορυφαίου Ίλιτς.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο 1ο όμιλο της National League 2 θα συνεχίσει να βρίσκεται η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, παρέα με την ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου και τον Αστέρας Τεμένης, μετά τη σπουδαία νίκη που πήρε στα Γιάννενα κόντρα στον ΣΚ Ιωάννινα (IBC). Η αρτινή ομάδα είχε για κορυφαίο σε ακόμη ένα ματς τον Λούκα Ίλιτς, ο οποίος όχι μόνο πέτυχε 26 πόντους με 4 τρίποντα, αλλά χάρη σε δικό του τρίποντο 2" πριν το τέλος έκανε το 74-76 και χάρισε στη νίκη στην ομάδα του, από την οποία ξεχώρισαν επίσης οι Μπάλλας και Δόνος.

Στο 1ο δεκάλεπτο, η αρτινή ομάδα είχε πολυφωνία στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι πήραν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, με τη λήξη του να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19. Στο 2ο δεκάλεπτο, το πρόβλημα της Δόξας Πύρρου στα ριμπάουντ παρέμεινε, με τους Γιαννιώτες να κάνουν και πιο πιεστική την άμυνα τους, ενώ στα τρίποντα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις με τρίποντα από τους Ίλιτς και Δόνο και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 39-36.

Στο β' ημίχρονο, τα Ιωάννινα ξεκίνησαν με ένα σερί 8-4, με την αρτινή ομάδα να έχει είτε κακές επιλογές στην επίθεση, είτε να χάνει αρκετά σουτ, παρά τη βελτίωση στα επιθετικά ριμπάουντ. Εντούτοις, ο Ίλιτς συνεχίζοντας το επιθετικό του κρεσέντο κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά στον ένα πόντο (57-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αρτινή ομάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα πολλά φάουλ του αντιπάλου, με τον Μπάλλα να γίνεται πιο ενεργός και να τροφοδοτείται συνεχώς, φορτώνοντας με επιπλέον φάουλ τους αντιπάλους του αλλά και βοηθώντας στο σκοράρισμα. Με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, όλα έδειχναν ότι τα πάντα θα κριθούν στις τελευταίες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 74-73 μετά από δύο εύστοχες βολές τους Ίλιτς, στην επίθεση που είχαν το σουτ δεν βρήκε καν στόχο, και η Δόξα Πύρρου που είχε την τελευταία επίθεση, την πήρε πάνω του ο Ίλιτς, ο οποίος σηκώθηκε από τα 6,75 μ. και με τη βοήθεια της στεφάνης και του ταμπλό σκόραρε, χαρίζοντας και με λίγη δόση τύχης, μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του με 74-76

Διαιτητές: Διαμαντής - Αποστολόπουλος - Μπολάνος

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 20-17, 18-20, 17-20

ΣΚ Ιώαννινα (Παπαδόπουλος): Μάντζιος 20(4), Ζώτος 15, Πολύζος 8(2), Ραντιβόγεβιτς 6, Γκουντουβάς 10(2), Τσίρμπας 5, Χίντζιος 2, Πετσίτης, Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 6, Κουλουμπής

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ίλιτς 26(4), Μπάλλας 16, Ξιούρας 7(1), Θώδης 5, Ιωαννίδης 4, Γυφτοκώστας, Δόνος 12(2), Πρίφτι 6