Νικητής στη ματσάρα με τους Αναργύρους ο ασταμάτητος Αίας! (pics)

Δύσκολο μοιάζει πια να τελειώσει το πρωτάθλημα, χωρίς το απόλυτο των νικών ο Αίας Ράχης, που πήρε και το ντέρμπι με τους Αγ. Αναργύρους, με 4-3!

Μεγάλη νίκη με 4-3 πέτυχε ο Αίας Ράχης, κόντρα στον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, σε ένα ματς σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, όπου "έπεσαν κορμιά", με τους γηπεδούχους, με τη νίκη αυτή να φτάνουν στο απόλυτο στη βαθμολογία, και να εξασφαλίζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την άνοδο στην Α' κατηγορία, αφού δύσκολα θα χάσουν την πρωτιά και τη διαφορά στα εναπομείναντα παιχνίδια. Στο 4ο λεπτό, ο Κοτρότσιος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα άλλαξε λίγο πορεία και έφυγε ελάχιστα έξω, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν δύο λεπτά μετά, με την κεφαλιά του Κακάβα να μπλοκάρει στη γωνία ο Γεωργάκης. Στο 11ο λεπτό, η Ράχη άνοιξε το σκορ, όταν μετά από φάουλ στην περιοχή, ο Παππάς προσπάθησε να μπλοκάρει, όμως ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε την προσπάθειά του, και ο Κορέλης που καιροφυλακτούσε, έγραψε 1-0. Στο 18ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση, όμως ο Ν. Σακκάς σε κλασικό τετ α τετ με το Γεωργάκη, νικήθηκε. Στο 23ο λεπτό, ο Γεωργούλας έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αίας κέρδισε πέναλτι, που το μετέτρεψε σε γκολ ο Κοτρότσιος, γράφοντας το 2-0. Στο 28ο λεπτό, ο Γεωργούλας και πάλι, έκανε επικίνδυνο συρτό γύρισμα, όμως ο Γεωργάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, με απανωτά στημένα, όμως ο Αίας ήταν αυτός που σκόραρε στο 52ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Βίτσιου, και εξίσου ωραία κεφαλιά του Τομουτζόγλου, στο δεύτερο δοκάρι, που έγραψε το 3-0. Οι Άγιοι δεν παράτησαν το ματς, και στο 59ο λεπτό, μείωσαν σε 3-1, μετά από φάουλ του Τρούλλη και κεφαλιά στα δίχτυα, από το Σιαπλαούρα. Ακολούθησε ένταση και μικρή διακοπή, στην οποία ο Σιαπάτης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, για απώθηση εκτός φάσης, και με την επανέναρξη η Ράχη είχε καλή φάση, με τον Τομουτζόγλου, στο 70' να σουτάρει λίγο άουτ. Στο 75ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν φωτιά στο ματς, με το Σακκά να κερδίζει πέναλτι, και τον Τρούλλη να γράφει το 3-2 από την άσπρη βούλα. Οι Άγιοι Ανάργυροι έψαξαν το γκολ της ανατροπής, όμως η Ράχη σκόραρε και πάλι στο 89ο λεπτο, με το Θεμελή να κερδίζει πέναλτι, και τον Κορέλη να μη λαθεύει, γράφοντας το 4-2. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κ. Σακκάς μείωσε σε 4-3, μετά από αναστάτωση στην άμυνα, όμως ήταν αργά για τους φιλοξενούμενους, και το 4-3 παρέμεινε, σε ένα ματς που τα είχε όλα.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Δημητρίου Μάριος

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Ρώσσος, Καλαμπαλίκης, Ντούπης, Βίτσιος (85' Θεμελής N.), Αβραμίδης, Τομουτζόγλου, Τόλης, Κορέλης, Κοτρότσιος (76' Οικονόμου), Σιαπάτης

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Τζίμας, Σακκάς Κ., Σιαπλαούρας, Μποχώτης, Κακάβας, Κόνιαρης, Γεωργούλας (84' Καλιαρντάς), Κακιώνης, Τρούλλης, Σακκάς Ν.