Νικητές οι παλαίμαχοι του ΑΟΚ Τζουμέρκων

Κέρδισαν το περασμένο Σάββατο (5/8) την ομάδα των επίλεκτων παλαιμάχων της Κέρκυρας.

Ο προπονητής των παλαιμάχων Σάκης Κολιοκώστας παρέταξε την αρχική ενδεκάδα με τον Κώστα Στύλιο τερματοφύλακα, τον Δημήτρη Κολιοκώστα δεξί μπακ, τον Λάμπρο Στύλιο αριστερό μπακ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Σωτήρη Κουτσιαύτη και Λάμπρο Κατσάνο. Στα χαφ δεξιά ξεκίνησε ο Γιάννης Μαριάς, αριστερά ο Γιώργος Κολοκύθας ενώ στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ως αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Ηλίας Παππάς και ο Γιώργος Σπανός, οι οποίοι είχαν μπροστά τους τον Σταύρο. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ανδρέας Μπράτης.

Στο α' ημίχρονο ο Ανδρέας Μπράτης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έβαλε μπροστά τους "ορεινούς" με 1-0, για να ισοφαρίσουν όμως οι αντίπαλοι με σουτ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να κοντράρει, να ξεγελά τον τερματοφύλακα και να καταλήγει στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πάντως στο πρώτο μέρος είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ ενώ είχαν και δοκάρι.

Στην επανάληψη πέρασαν στο παιχνίδι και οι Αλκιβιάδης Κατσάνος, Γιώργος Κατσάνος, Βασίλης Μπράτης, Ηλίας Αλέτρας, Νίκος Διονύσης, Θανάσης Σπανός, Δημήτρης Σπανός, Δημήτρης Κούκος, Νίκος Καραβασίλης αλλά και ο κόουτς της ομάδας Σάκης Κολιοκώστας.

Το β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Μπράτη, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι, ο Βασίλης Μπράτης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Η ομάδα των Τζουμέρκων στη συνέχεια φάνηκε να έχει πιο πολλές δυνάμεις, με αποτέλεσμα να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και σε μια αντεπίθεση με πρωταγωνιστή το Νίκο Διονύση να διαμορφώνει το τελικό 3-1 με σουτ του τελευταίου. Ένα παιχνίδι το οποίοι οι φίλαθλοι που το παρακολούθησαν υποστήριξαν με θέρμη και τις δυο ομάδες.

Η ομάδα της Κέρκυρας πάντως είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ όμως ο Κώστας Στύλιος στο α' μέρος και ο Ηλίας Αλέτρας στο β' μέρος, με αποκρούσεις που θα ζήλευαν επαγγελματίες τερματοφύλακες, κράτησαν το υπέρ τους σκορ.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, έγινε ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων, με τιμώμενα πρόσωπα τον προπονητή της ομάδας των παλαιμάχων Σάκη Κολιοκώστα και το διαιτητή Football League που διεύθυνε το παιχνίδι Μένιο Κουτσιαύτη, οι οποίοι παρέλαβαν το αναμνηστικό από τον εκπρόσωπο των παλαιμάχων της Κέρκυρας και υπεύθυνο οργάνωσης του παιχνιδιού Αποστόλη Τζουβάρα. Από την πλευρά του ΑΟΚ Τζουμέρκων ο Νίκος Καραβασίλης (Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Κόκκινης Εκκλησιάς), έδωσε στην αντίπαλη ομάδα αναμνηστικό δίπλωμα με την απεικόνιση της Κόκκινης Εκκλησιάς.